THL:n kysely: Yhteydenotot sosiaalipäivystyksiin jatkoivat kasvuaan loppuvuonna
Suuri osa sosiaalipäivystysten työntekijöistä arvioi, että asiakkaiden yhteydenotot lisääntyivät viime vuonna, selviää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tekemästä kyselystä.
Lähes 60 prosenttia kyselyyn vastanneista työntekijöistä arvioi, että uusien asiakkaiden yhteydenotot lisääntyivät syys-joulukuussa verrattuna koronaepidemiaa edeltäneeseen aikaan. Viime keväänä saman arvion teki reilu neljännes vastaajista.
Voimakkainta uusien asiakkaiden yhteydenottojen kasvu oli Helsingin seudun yliopistollisen keskussairaalan alueella.
Eniten kasvua iäkkäisiin ja muistisairaisiin liittyen
Sosiaalipäivystysten loppuvuoden työtehtävistä 40 prosenttia liittyi lasten ja nuorten sekä lapsiperheiden asioihin. Yli puolet vastaajista oli sitä mieltä, että lapsiin ja nuoriin liittyviä työtehtäviä oli loppuvuonna enemmän kuin normaalisti.
Eniten yhteydenotot lisääntyivät kuitenkin iäkkäiden ja muistisairaiden tarpeista. Myös mielenterveyteen ja yksinäisyyteen liittyvät yhteydenotot olivat kasvussa.
Sosiaalipäivystyksellä tarkoitetaan kiireellisten palvelujen järjestämistä hätätilanteissa. Sosiaalipäivystyksistä asiakkaita ohjataan enimmäkseen sosiaalitoimeen, lastensuojeluun ja iäkkäiden palveluihin.
Uusimmat
-
21:17
Tiesitkö? Keräämättömät koiran jätökset voi olla terveysriski – MTV kysyi, ärsyttääkö koirankakka helsinkiläisiä
-
21:17
Venäjä tarjoutuu toimittamaan Suomelle koronarokote Sputnik V:n tuotantotekniikkaa
-
21:13
Kolme suomalaista Oberstdorfin suurmäen kisaan
-
21:09
Stop the Press! Lukon tähtipuolustajasta SM-liigan ainokaisen sankari – katso kaikki maalit
-
21:03
Vartalomaalausta ja tuolitanssia – heidät nähtiin Talentin neljännessä jaksossa!
-
20:50
Iivo Niskasen paikka vaihtuu – tässä Suomen miesten MM-viestinelikko!
-
20:47
Asiantuntija huolissaan työttömyysjaksojen pitkittymisestä – näkee selkeän ratkaisun työllisyysongelmaan
-
20:40
Helsingin yliopiston tutkijat tiivistivät tutkimuksensa hulvattomaksi räpiksi – voittivat Science-lehden tanssikilpailun
-
20:28
SHL:n runkosarja loppusuoralla – taulukon molemmissa päissä luvassa hurjaa draamaa
-
20:27
Vain Norjassa! MM-viestivalinnoissa "brutaali" päätös – tämä sai myös Suomen nelikon hämilleen
-
20:22
Kiinalaismies määrättiin maksamaan ex-vaimolleen tuhansia euroja tämän tekemistä kotitöistä
-
20:20
Riitta-Liisa Roposelta historiallinen teko – Jari Isometsä alleviivaa taustaa: "Hyvin spesiaalia"
-
20:07
Iäkäs mies hukkui pudottuaan jäihin Kemiönsaaressa
-
20:07
Nestehukkaa, pakkolepoa – Krista Pärmäkoski paljasti draaman MM-pronssin taustalta: "Oli lähellä, etten olisi pystynyt hiihtämään"
-
20:04
”Melkoinen temppu!” – SM-liigassa herkkupala, KooKoo mukaan jäätävällä osumalla
-
20:01
NHL:n supertähdelle esitetty kysymys ihmetytti – vastaus olikin suorastaan hyinen
-
20:00
Salkkarit-hahmo säikähtää pahanpäiväisesti – pinkoo pakoon aseistettua naapuriaan
-
19:58
Ruotsissa viisi tehohoidossa veitsihyökkäyksen jäjiltä – tekoa tutkitaan murhan yrityksinä
-
19:55
Näitä valmisruokia suomalaiset nyt himoitsevat – K-kauppoihin lävähtää ennennäkemätön uutuus
-
19:45
Tunteet kuumina Raumalla! Lukon kuumakallen veri kuohahti – taustalla vaarallinen taklausyritys
-
Lataa lisää