Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

THL: Koronan pikatestien käyttö moninkertaistunut Suomessa alkuvuonna – iso apu tartuntaketjujen katkaisemisessa

2:04Pikatestien käyttö koronatartunnan tunnistamisesa moninkertaistunutSuomessa on tehty jo yli kolme miljoonaa koronatestiä, joista vain 60 000 on ollut antigeenitestejä eli niin sanottuja pikatestejä. Nyt pikatestit ovat yleistymään päin.
Julkaistu 03.03.2021 19:57
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Antigeenitestien käyttö koronatartunnan tunnistamisessa on moninkertaistunut alkuvuodesta. Viime viikolla niin sanottuja pikatestejä tehtiin jo 9000, kun vielä marraskuussa viikottainen määrä jäi alle tuhanteen.

Herkästi tarttuvien virusvarianttien myötä tartuntaketjujen nopea katkaiseminen on noussut avainasemaan. Suomessa on tehty jo yli kolme miljoonaa koronatestiä, joista vain 60 000 on ollut antigeenitestejä eli niin sanottuja pikatestejä.

– Varsinkin nyt vuodenvaihteen jälkeen pikatestien käyttö on lisääntynyt esimerkiksi Pohjois-Suomessa, jossa etäisyydet kliinisen mikrobiologian laboratorioon ovat pitkiä. Kokemukset ovat olleet hyviä, kertoo johtava asiantuntija Carita Savolainen-Kopra THL:stä.

gr-0303-Antigeenitesti-1

THL:n mukaan hyväksi havaittuja antigeenitestejä tehdään eniten Pohjois- sekä Itä-Suomessa, mutta viime aikoina myös Etelä-Suomen yksityiset lääkäriasemat ovat ryhtyneet tekemään pikatestejä.

Savolainen-Kopran mukaan antigeeni- eli pikatestin luotettavuus on lähes yhtä hyvä kuin PCR-testin. 

gr-0303-Antigeenitesti-2

Pikatestillä merkittävä vaikutus Lapin koronatilanteeseen

Lapin sairaanhoitopiirin ylilääkärin Markku Broaksen mukaan PCR-testin vastaus voi kestää Lapissa jopa kaksi vuorokautta, kun pikatestin tulos tulee samantien. 

– Alkuvuonna meillä on tehty runsaasti testejä mm. MM-rallin vuoksi. Olemme rummuttaneet, että testeihin tulee tulla matalalla kynnyksellä ja vastauksen saa nopeasti kaikissa Lapin kunnissa. Etuna on myös nopea toistettavuus ja nopeus parantaa jäljitystyötä, lisää Broas.

Broaksen mukaan antigeenitestin hinta on jopa kymmenen kertaa edullisempi kuin PCR-testin, jonka hinta voi kohota lähes 100 euroon.

Lentokentän pikatestit käynnistyneet

Helsinki-Vantaan lentokentälle tuli vuodenvaihteen jälkeen pikatestauspiste, koska monet maat edellyttävät vain vuorokauden vanhaa testitulosta. Lentokentällä pikatesti valmistuu noin puolessa tunnissa ja hinta on 179 euroa. Tänään testiin joutui jopa jonottamaan.

Aavan resurssipäällikkö Martina Heinosen mukaan eniten testattavia tulee Alankomaihin lentäviltä, koska maa vaatii vain neljä tuntia vanhan negatiivisen koronatestituloksen.

– Jos näitä kohdemaita, mihin vaaditaan testituloksesta todistusta, jos ne lisääntyy, silloin myös testaustarve lisääntyy, lisää Heinonen.

THL:n asiantuntija muistuttaa, että koronavirusta löytyy testeissä pari päivää ennen oireiden alkamista, siksi positiivinen tulos voi yllättää – se yllätti tänään ikävästi kaksi lentomatkustajaa, jotka joutuivat jäämään Suomeen eristykseen.

Lisää aiheesta:

Lapissa on onnistuttu torjumaan koronavirusta halvoilla pikatesteillä – infektioylilääkäri kertoo, miksiKoronapikatestit välttävät erään PCR-testin harmin – nyt niistä on paikoin tullut ensisijainen testausmenetelmäLapin ylilääkäri kannattaa koronan pikatestejä – HUS-pomo lyttää mainosmieheksi: "Ei ole mitään järkeä"Matkustamista varten tarvittavasta koronatestistä voi joutua pulittamaan lähes 300 euroa – MTV Uutiset selvitti pikatestien hinnatTHL: Matkailun elvyttämiseen tarkoitetut pikatestit eivät sovellu isojen massojen testaamiseen – "Vaatii liikaa käsityötä"Koronaa testataan tikulla nenästä vielä hyvän aikaa – sylkinäytteestä ei pikaista helpotusta koronasyksyyn
KoronavirusKoronavilkkuTHLLentokentätLappiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 11.12.10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla