Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

THL antoi uuden ohjeistuksen matkailijoille koronaviruksesta

7:23Kiinan koronavirus on tappanut jo yli 400 ihmistä – MTV paikalla Hongkongissa, jossa vahvistettu ensimmäinen viruskuolemaKiinan koronavirus on tappanut jo yli 400 ihmistä – MTV paikalla Hongkongissa, jossa vahvistettu ensimmäinen viruskuolema.
Julkaistu 05.02.2020 08:34

MTV UUTISET – STT

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL laajentaa epidemiaohjeistustaan koskemaan kaikkialta Manner-Kiinasta Suomeen saapuvia. Ohjeet matkustajille on laadittu uuden koronaviruksen varalta.

THL kehottaa äkillisiä hengitystieoireita saaneita olemaan ensin puhelimitse yhteydessä paikalliseen sairaalaan tai terveyskeskuksen päivystykseen.

Oireet voivat olla kuumetta, yskää tai hengenahdistusta, jotka ilmenevät kahden viikon kuluessa Kiinasta saapumisen jälkeen.

Tapausten nopea tunnistaminen on tärkeää, jotta voidaan estää muiden ihmisten sairastuminen, THL muistuttaa.

Uuden ohjeistuksen löydät THL:n verkkosivuilta.

Uusia tapauksia on todettu kaikissa Kiinan maakunnissa, myös alkuperäisen epidemia-alueen Wuhanin kaupungin ja Hubein maakunnan ulkopuolella.

Lue myös: Koronaviruksen uhriluku ainakin 490 – tartuntojen määrä nyt lähes 25 000

Laitos muistuttaa, että yskiessä ja aivastaessa tulee suojata suu paperinenäliinalla ja heittää se heti roskiin. Jos nenäliinaa ei ole, tulee aivastaa puseron hihaan, ei käsiin.


Suomessa toistaiseksi yksi vahvistettu tapaus

Ensimmäiset koronavirusepäilyt Suomessa ilmenivät noin kaksi viikkoa sitten, kun kaksi kiinalaisturistia hakeutui päivystykseen Ivalossa. Epäilyt osoittautuivat testien jälkeen aiheettomiksi.

Suomen ensimmäinen ja toistaiseksi ainoa tunnettu koronavirustapaus vahvistettiin viime viikon keskiviikkona. Kyseessä on kiinalaisnainen, joka oli lomailemassa Saariselällä. Nainen oli otettu päivää aiemmin eristyksiin Lapin keskussairaalaan.

Sunnuntaina kolme suomalaista saapui evakuointilennolla Kiinasta Ranskaan, jossa he ovat seurattavana.

Finnair ilmoitti tammikuun lopussa peruvansa kaikki lentonsa Manner-Kiinaan lähes koko helmikuun ajaksi koronaviruksen vuoksi. Vastaavanlaisia ratkaisuja Kiinan-lennoistaan ovat tehneet lukuisat lentoyhtiöt ympäri maailman.

Lue myös: Koronaviruksen leviämisen ensimmäisenä paljastaneen kiinalaislääkäri Lin karu kohtalo: Joutui viranomaisten hampaisiin ja sairastui lopulta itse

Lisää aiheesta:

Tänään selviää, onko Suomessa uusi koronatartunta – tartuntaepäilyjä tutkitaan ainakin kahdella paikkakunnallaUhrien määrä nousee ja varotoimet lisääntyvät: Kiinassa ainakin 213 koronaviruskuolemaa, todettuja tartuntoja jo yli 9 000Kiinan koronaviruksen kuolonuhrien määrä nousi 170 henkilöön, uusia tartuntoja yli 1 700 – WHO:n johtaja pahoitteli väärää arviota leviämisuhastaTämä kaikki Suomen ensimmäisestä koronavirustartunnasta tiedetäänEU:n tarkoitus evakuioida kansalaisiaan koronaviruksen riivaamasta Kiinan Wuhanista – alueella alle 10 suomalaista: "Suomi seuraa tilannetta aktiivisesti"Ainakin 26 kuollut koronavirukseen Kiinassa – tartuntoja yli 800, lähes 1 100 epäillään sairastuneen: "Toistaiseksi ei ole todisteita ihmisten välisistä tartunnoista Kiinan ulkopuolella"
THLKoronavirusKiinaMatkailuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

THL
  • 23.10.17:30
    Punkit

    Borrelioosiennätys uusiksi – eniten raportoituja tapauksia yllättävään aikaan: "On syytä yhä suojautua"

  • 15.10.05:00
    Alkoholi

    USU: Alkoholikuolemien määrä kääntynyt nousuun – syy mysteeri

  • 2.10.00:15
    Koulu

    Melusta kärsivät alakoululaiset kertovat muita useammin väsymyksestä ja päänsärystä

  • 18.9.15:49
    Poliisi

    Valtion koulukotien epäillyt virkarikokset syyteharkintaan

  • 17.9.19:30
    Nuoret

    Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremmin