Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Terroristin Fatima-äiti: Hän oli kuin painekattila, jonka räjähtämistä sai pelätä

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 18.11.2015 13:23

MTV UUTISET

20-vuotias Bilal Hadfi oli yksi Stade de France -stadionilla itsensä räjäyttäneistä terroristeista. Hänen äitinsä antoi haastattelun belgialaislehti La Librelle vain kymmenen päivää ennen iskua. Siinä hän kertoi pelkäävänsä poikansa vuoksi, kertoo brittilehti The Telegraph.

Haastattelussa Fatimaksi esittäytyvä äiti kuvailee, kuinka hänen poikansa oli kulkemassa tyypillistä polkua marihuanaa polttavasta teinipojasta kohti kovan linjan islamistia. 

Äidin mukaan poika matkusti Syyriaan tämän vuoden helmikuussa. Äidilleen Bilal Hadfi kertoi matkustavansa Marokkoon vierraillakseen kuolleen isänsä haudalla.

– Ennen matkaansa minusta tuntui siltä, että hän ei ole normaalissa tilassa. Hän vieraili luonani matkaansa edeltävänä iltana. Hänellä oli punaiset silmät ja hän halasi minua, Fatima kertoo belgialaislehdelle.

Äidin mukaan Hadfi oli lopettanut ruohon polttamisen ja alkoholin käytön kuukausi ennen matkaansa Syyriaan.

– Ajattelin, että se olisi ollut hyvä asia, mutta ei. Hän oli kuin painekattila, jonka räjähtämistä sai pelätä.

Myös Hadfin entinen opettaja, Sara Stacino, antaa Hadfista samankaltaisen kuvan. Stacinon mukaan Hadfi radikalisoitui muutama kuukausi Pariisin Charlie Hebdo -iskujen jälkeen. 

– Tammikuun tapahtumien jälkeen hän muuttui levottomaksi. Hän puolusti satiirilehteen tehtyjä iskuja normaaliksi toiminnaksi. Olin hänestä todella huolissani ja raportoin hänestä koulun johdolle.

Painostuspuheluita Syyriasta

Ollessaan Syyriassa Hadfi soitti useita puheluita äidilleen, joissa hän painosti tätä liittymään äärijärjestö Isisiin.

– Hänen veljensä yritti taivutella häntä jättämään moisen ajattelun, mutta veljelleenkin hän vain huusi, äiti kuvailee puheluita lehdelle.

Äiti ei kertonut puheluista poliisille, koska ajatteli että sen jälkeen poika ei palaisi koskaan kotiin.

Maaliskuussa poliisin terrorisminvastainen yksikkö tutki perheen kodin ja lisäsi Bilal Hadfin terroristilistalleen. Äidin mukaan hän menetti yhteyden poikaansa useita kuukausia ennen Pariisin viimeviikkoisia iskuja.

Lisää aiheesta:

Isisiin liittyneen brittimiehen vanhemmat käräjillä: Siirsivät rahaa "Jihadisti Jackille", vaikka poika haaveili itsemurhaiskuista ja koulukaverinsa pään irti leikkaamisestaHyväuskoinen kotirouva vai häikäilemätön Isis-leski? Amerikkalaisnaisen tarina on kuin elokuvasta – kotona seksiorjia, lapsi propaganda-videollaMiten hyvin koulutetusta lontoolaisnuoresta tuli kylmästi isisin videoilla teloittava terroristi? "Tikittävä aikapommi" – Tällainen oli papin kurkun auki viiltänyt 19-vuotias Isis-murhaajaKristitystä pojasta Isis-taistelijaksi – Video: Syyriassa kuolleen miehen äiti MTV:n haastattelussaPariisin hyökkääjän sisko CNN:lle: "Ehkä tämä on meidän syytämme"
Pariisin hyökkäyksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pariisin hyökkäykset
  • 26.07.202411:43
    Terrori-iskut

    Belgian terroriepäillyt pysyvät kiinniotettuina – yhteyttä olympialaisiin ei vahvistettu

  • 08.09.202107:03
    Terrorismi

    Mittava oikeudenkäynti Pariisin verisistä terrori-iskuista alkaa viimein – teatterista pelastunut Jerome: "En usko, että epäillyt tulevat puhumaan"

  • 21.10.201915:32
    Isis

    Yli 100 kuolonuhria vaatineiden Pariisin terrori-iskujen tutkinta valmistui – oikeudenkäynti alkanee vasta ensi vuonna

  • 27.06.201912:36
    Saksa

    Bosnialaismies pidätettiin Saksassa Pariisin vuoden 2015 terrori-iskuihin liittyen

  • 24.03.201917:03
    Isis

    Miksi 26-vuotias ranskalainen bileprinsessa liittyi Isisin riveihin? Kuoli auttaen Pariisin iskujen päätekijää: ”Hasnasta olisi ollut mahtavaa nähdä kasvonsa juorulehden kannessa”