Jokerit voitti lämmittelyn HIFK:ta ensi vuoden maaliskuussa pelattavaa Talviklassikkoa silmällä pitäen.
Jokereiden Teuvo Teräväinen ja HIFK:n Ville Husso pelasivat tiedotustilaisuudessa pöytälätkäottelun, jolla ratkaistiin isomman pukuhuoneen saaja. Teräväinen otti 2-1-voiton ja Jokerit saa valita pukutilojen jakamisen.
Tilaisuudessa esiteltiin myös molempien paidat, molemmissa näkyy seuran historia. HIFK:n punaista paitaa koristavat tähdet olkapäillä. Jokereiden paidan vihreä pääväri muistuttaa Töölön Vesasta.
– Pelaajan näkökulmasta tämä on hieno tapahtuma, pääsee pelaamaan ulos, mistä kaikki on lähtenyt. Ei varmaan koko kautta haluaisi pelata ulkona, mutta yksi ottelu on kyllä hieno pelata, tiivisti Jokeri-hyökkääjä Teräväinen.
Erityispanosta tuo se, että kohtaaminen saattaa olla helsinkiläisten viimeinen, sillä Jokerit suuntaa ensi kaudeksi KHL:ään. Ainakin kyseessä on viimeinen ottelu, jossa jaetaan sarjapisteitä rakkaiden vihollisten välillä. Olympiastadion ei vie huomiota itse tarkoituksesta.
– Ihan normijääkiekkopeli se on, niin pisteitä lähdetään hakemaan. Matsia lähdetään voittamaan, ja ottamaan herruutta. Hieno peli varmaan tulossa, HIFK:n Husso sanoi.
Kaukalo yleisölle avoinna
1.3. pelattavaa ottelua edeltää legendojen kohtaaminen. Pentti Hiirros kokoaa Jokereiden joukkueen ja Heikki Riihiranta HIFK:n legendanipun.
Jokereiden GM Jari Kurri kertoi, että tapahtumaan on myyty 13 000 lippua ja vankka usko on, että helsinkiläisten viimeinen välienselvittely kerää Olympiastadionin täyteen.
– Tämä on hieno tapa päättää meidän pitkä ja värikäs paikallispelien historia. Molemmat tekevät varmasti kaikkensa, että voittaa ottelun, sanoi HIFK:n toimitusjohtaja Jukka Valtanen.
Olympiastadionin kaukalo on ottelun alusviikolla myös yleisön käytössä. Muutamina päivinä kaukaloon saa loikata myös mailojen kanssa.
Tiedotustilaisuus Katsomossa:
Sumo video id