Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Täysi kaaos Iso-Britannian suurella lentokentällä – dronet tunkeutuivat ilmatilaan ja pysäyttivät lentoliikenteen

0:41Drone-havainto pysäytti Gatwickin lentokentän ja sen matkustajatMatkustajat ovat jääneet jumiin Gatwickin lentokentälle.
Julkaistu 20.12.2018 13:48

MTV UUTISET – CNN

Lontoossa Gatwickin kansainvälinen lentokenttä on ollut suljettuna jo yli 12 tunnin ajan sen jälkeen, kun kentän yllä lensi kaksi dronea. Poliisin mukaan kyseessä oli tahallinen teko.

Gatwickin yllä paikannettiin kaksi dronea eilen illalla noin kello yhdeksältä paikallista aikaa. Kenttä avattiin hetkellisesti tänään aamuviideltä. Se kuitenkin suljettiin uudelleen jo 45 minuutin kuluttua, kun muitakin droneja havaittiin ilmatilassa.

Dronejen lennättäminen on kiellettyä kilometrin säteellä lentokenttäalueesta, ja tapauksesta onkin aloitettu poliisitutkinta. Sussexin poliisin mukaan merkit eivät viittaa terrorismiin.

Yksikään lento ei nouse eikä laske

Gatwick on Iso-Britannian toiseksi vilkkain lentokenttä. Tänä aamuna siltä oli määrä lähteä 780 lentoa ja noin 110 000 matkustajaa. Osa matkustajista jäi tunneiksi jumiin terminaaliin, osa puolestaan ohjattiin toisille lentokentille. Saapuvia lentokoneita puolestaan määrättiin laskeutumaan muualle, jopa Amsterdamiin ja Pariisiin asti.

Monet matkustajat ovat kuvailleet tilannetta kaoottiseksi. Gatwick tiedottaa Twitterissä, että toistaiseksi kentältä ei lähde eikä sille laskeudu yhtään lentoa. Monet lennot joko viivästyvät tai tulevat perutuiksi kokonaan.

 


Lisää aiheesta:

Arlandan lennokkipiina jatkuu kolmatta päivää – lentoliikenne häiriintyi taasLennokkihavainto pysäytti liikenteen Newarkin lentokentällä Yhdysvalloissa Drone-havainto: Lontoon Heathrow'n kentän kaikki lähtevät lennot pysäytettiinLontoon lentokenttäkaaos: kiitorata taas käytössäLontoon lentokenttäkaaos jatkuu edelleen – armeija pyydetty apuun, ongelmia esiintynyt myös Heathrow'llaBritannian toiseksi vilkkain lentoasema sulki kiitoradat – sadat matkustajat myöhästyivät ja poikkesivat reitiltään
LentäminenMatkailuIso-BritanniaLontooUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Lentäminen
  • 31.10.17:49
    Yhdysvallat

    FBI-johtajan väitetään lennättäneen tyttöystävänsä veronmaksajien rahoilla

  • 30.10.19:38
    Lento-onnettomuudet

    Pakkolaskun tehneen lentokoneen luultiin törmänneen meteoriittiin – oikea syy onkin ehkä ihan muu

  • 22.10.14:09
    Finnair

    Finnair: Uutta tietoa ja rajut luvut penkkikriisistä

  • 15.10.21:39
    Trumpin Yhdysvallat

    Pentagon: Pete Hegsethin kone joutui laskeutumaan Britanniaan

  • 14.10.21:05
    Lentokoneet

    Airbus A320 rökitti Boeingin suosikkikoneen