Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Tätäkö F1 halusi Turkkiin palaamiselta? Järjestäjä suunnittelee kisasta hirvittävää massatapahtumaa

2011 Getty Images
Julkaistu 01.09.2020 15:06
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

F1-kalenteriin yhdeksän vuoden tauon jälkeen palaava Turkin GP suunnittelee yllättäen tapahtumastaan peräti 100 000 katsojan massakokoontumista. Asiasta kertoo Autosport-lehti.

Turkin Istanbul palaa kisakalenteriin nopealla aikataululla, kun Formula 1 on etsinyt täytettä ohjelmistoonsa useiden peruttujen kaukokisojen korvaajiksi.

LUE MYÖS: Kahteen F1-kisaan suunnitellaan yleisön päästämistä tiukilla säännöillä – vessaan järjestysmiehen kanssa

Tähän asti kaikki kisat on ajettu tyhjille katsomoille, mutta esimerkiksi loka-marraskuun Portugalin Algarven ja Italian Imolan uusin kisoihin on jo suunniteltu rajatun yleisömäärän päästämistä. Marraskuun puolivälissä vuorossa oleva Istanbul on kuitenkin menossa vahvasti omia latujaan.

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Italian GP suorana 4.-6.9.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55, 2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Italian GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Järjestelyorganisaation puheenjohtaja Vural Ak kommentoi tiistaina, että alueelle pystyttäisiin ottamaan turvallisesti peräti 100 000 katsojaa, mikä olisi alle puolet rata-alueen maksimikapasiteetista. Järjestäjät varautuvat silti myös koronavirustilanteen pahenemiseen, mikä estäisi tällaiset suunnitelmat nopeasti.

– Meidän täytyy varautua kaikkeen. Jos tauti pahenee tästä päivästä, niin kisa voidaan ajaa myös ilman katsojia, Ak sanoi Autosportin mukaan.

– Joka tapauksessa tämän radan kapasiteetin noin 220 000 katsojaa pystyvät seuraamaan kisaa pääkatsomoissa ja avoimilla alueilla. Jos suljemme turvamääräysten takia joitain osia, noin 100 000 katsojaa voi katsoa kisaa noudattaen turvavälisääntöjä, Ak uskoo.

Turkin kisajärjestäjät ovat laittamassa liput myyntiin ensi viikolla. Päivälipun hinta on 30 Turkin liiraa eli vain 3 euroa 40 senttiä. Kolmipäiväisen paketin hinnaksi tulisi vain noin kymmenen euroa.

– Emme pyri hyötymään taloudellisesti, ja hallitus on kannustanut meitä siinä. Liput tulevat myyntiin ensi viikolla ja uskomme, että ne myydään erittäin nopeasti, Ak sanoo.

Lisää aiheesta:

Ferrari paljasti: Italian GP:ssä nähdään katsojia – taustalla upea ele koronataistelun sankareilleVenäjä säikäytti F1-tallit suunnitelmillaan – "En ymmärrä miten loisi ylimääräistä riskiä tallien väelle"Kahteen F1-kisaan suunnitellaan yleisön päästämistä tiukilla säännöillä – vessaan järjestysmiehen kanssaF1-järjestäjillä kova korona-ajan suunnitelma: Venäjän GP:ssä kymmeniä tuhansia katsojiaLähde: F1:n liikevaihtoon ensimmäinen raju kolahdus – 96 prosentin pudotusTuleva F1-kisa vakavasti siirtouhan alla koronatartuntojen piikin takia – "Olisi Lewis Hamiltonille aika kova etulyöntiasema"
F1F1-kalenteriUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • Eilen17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • pe22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta

  • ke09:01
    Alpine

    Täyskäännös: Autojätti sitoutunut F1-sarjaan

  • ti08:55
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenin uusi aluevaltaus – joutuu suorittamaan ajokokeen