Tanja Karpelan värikäs mieshistoria on ollut puheenaihe vuodesta 1991 asti, jolloin hän voitti Miss Suomen tittelin.
Missivuotenaan hän seurusteli marokkolaissyntyisen Simon Kraittisin kanssa. Pari oli jopa kihloissa ja asuivat yhdessä Turussa.
Tämä suhde ei kuitenkaan kestänyt. Aerobicia ohjannut Tanja poseerasi kuumassa kalenterissa libanonilaissyntyisen malli Mark el Zeinin kanssa ja suhteestakin huhuttiin.
Vuonna 1994 ylikonstaapeli Totti Karpela vei Tanjan sydämen, mutta suhde oli pienellä jäähyllä samaisena vuonna.

Tuolloin Tanja matkusti Yhdysvaltoihin vaatemiljonääri Peter Nygårdin hoteisiin.
Tanja palasi koti-Suomeen ja meni naimisiin Totin kanssa kesällä 1995. Parille syntyi kaksi lasta: Tiia (synt. 1995) ja Thomas (synt. 1998). Pari erosi muutama kuukausi eduskuntavaalien jälkeen toukokuussa 1999.
Eron jälkeen Tanjan huhuttiin seurustelevan ruotsalaisen huippugolffari Johan Elliotin kanssa sekä suomalaisen iltapäivälehden toimittajan kanssa.







