OnePlus 6 jatkoi lokakuussakin Elisan myydyimpänä puhelimena, mutta Telian myyntilistalla puhelin ylsi nyt vasta neljännelle sijalle pysyttyään senkin listan kärjessä edeltävän viiden kuukauden ajan.
OnePlus julkisti uuden OnePlus 6T:n tämän viikon maanantaina. Puhelimen ennakkotilausten toimitukset alkavat 6. marraskuuta. ”OnePlus 6T:tä on tilattu ennakkoon niin runsaasti, että odotamme sen nousevan marraskuun myydyimpien puhelinten kärkisijoille”, sanoo Elisan henkilöasiakkaiden liiketoimintajohtaja Jan Virkki.
OnePlus 6T tulee myyntiin myös DNA:lla ja Verkkokauppa.comilla, joten jatkossa yhä myynnin hajaantuessa kärkilistasijoitusten saavuttaminen tulee käymään kuitenkin yhä hankalammaksi.
DNA:lla kärkeen nousi lokakuussa keskihintainen Nokia 6.1. Tämä on toinen kerta uusien Nokia-älypuhelinten aikakaudella, kun Nokia-puhelin nousee operaattorien julkaisemien myyntilistojen kärkipaikalle. Alkuperäinen Nokia 6 ylsi myös DNA:lla myydyimmäksi syyskuussa 2017. Muiden operaattoreiden listoille Nokia 6.1 ei yltänyt, mutta Gigantissa se oli 7. myydyin.
”On ollut mukava huomata, että Nokia-laitteiden kysyntä kasvaa kuukausi kuukaudelta. Nyt upea ykköspaikka meni keskihintaiselle Nokia 6.1 puhelimelle, joka palvelee erittäin hienosti arjen askareissa. Nokia on luvannut päivittää laitteittaan ahkerasti, ja tämä suosikkipuhelin saakin juuri nyt Android 9 -käyttöjärjestelmäpäivityksen”, kertoo DNA Kaupan toimitusjohtaja Sami Aavikko.
DNA:n mukaan listaykköseksi noussut Nokia 6.1 ja kakkossijasta kiinni pitänyt Huawei Mate 10 Lite olivat myyntiluvuiltaan keskenään lähes tasaväkinen mutta muihin nähden ylivoimainen kaksikko. Apple iPhone 8 nousi DNA:lla kolmannelle sijalle, heti perässään Samsung Galaxy S8. Honor 10 jatkoi edelleen hyvissä asemissa listan viidentenä.

