Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Wall haastatteli Madsenia ennen sukellusveneen lähtöä: Oliko paikalla myös kolmas henkilö?

Poliisi on kiinnostunut kaikista silminnäkijöistä, jotka todistivat sukellusvene Nautiluksen lähtöä Kööpenhaminasta.
Poliisi on kiinnostunut kaikista silminnäkijöistä, jotka todistivat sukellusvene Nautiluksen lähtöä Kööpenhaminasta.Epa, MTV Uutiset
Julkaistu 26.08.2017 17:54

MTV UUTISET

Tanskan poliisi työskentelee kuumeisesti selvittääkseen yksityiskohtaisesti olosuhteet, jotka johtivat toimittaja Kim Wallin kuolemaan sukellusveneessä. Asiasta kertoo ruotsalainen Expressen. 

Muutamien silminnäkijöiden mukaan ruotsalaistoimittaja Kim Wall haastatteli Peter Madsenia ennen lähtöä. Expressenin mukaan tanskalaislehdelle puhuneiden silminnäkijöiden mukaan paikalla oli myös kolmas henkilö, joka kuvasi tilannetta.

Poliisi on kiinnostunut kaikista silminnäkijähavainnoista, jotka todistivat sukellusvene Nautiluksen lähtöä Kööpenhaminasta. Poliisi on erityisen kiinnostunut siitä, mitä tapahtui tuntia ennen kohtalokkaalle matkalle lähtöä.

Nautilus lähti Refshaleøenista, joka on teollisuusaluetta Kööpenhaminan rannikon pohjoisosissa. Alue on lähellä suosittua vapaa-ajanviettoaluetta, jossa monet ihmiset liikkuvat. Tanskan poliisi olikin eiliseen mennessä saanut yli 650 vinkkiä sukellusveneestä. 

Aiemmin tällä viikolla tapauksessa saatiin vahvistus sille, että merestä löytynyt nainen on sukellusvenematkalla kadonnut Kim Wall. Tanskalainen Peter Madsen on nyt pidätetty ja hänen epäillään aiheuttaneen Kim Wallin kuoleman. Hän kiistää syytökset.

Poliisi on viime päivinä kartoittanut ennen matkaa käytyä sähköpostiviestintää. Siinä Madsen ja Wall ovat suunnitelleet tulevaa matkaa. Viestintä on poliisin mukaan ollut ammattimaisen asiallista.

Lisää aiheesta:

Kim Wallin mysteeri syvenee: Sukellusveneessä oli kolmas matkustaja – henkilöllisyys selvilläTanskan sukellusvenemysteeristä yli 650 vihjettä – puolustusvoimat etsivät ruumiinosia Juutinrauman vesistäKööpenhaminan poliisi: Merestä löytynyt ruumis on torso – ei käsiä tai jalkojaTanskan poliisi löysi naisen ruumiin merestä – ruumis ehkä sukellusveneestä kadonneen toimittajanSukellusvenemysteeri: Epäilty antanut nyt toisen selityksen naistoimittajan katoamisestaTanskan kohusukellusvene saatiin pintaan – poliisi tutkii sisätilat
Kim Wallin murhaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kim Wallin murha
  • 09.02.202114:00
    Peter Madsen

    Sukellusvenemurhaaja Madsenille langetettu uusi tuomio

  • 06.02.202106:09
    Peter Madsen

    Tanskalaislehti: Sukellusvenemurhaaja Peter Madsenin vaimon kotona poliisioperaatio Suomessa – "He tutkivat jopa roskakorini ja parvekkeellani olevan tuhkakupin"

  • 21.10.202018:40
    Tanska

    Peter Madsenin panttivangin kauhunhetket: näin sukellusvenemurhaaja piti naista piinassa: "Se on ollut hänelle helvetillistä"

  • 21.10.202012:02
    Peter Madsen

    Uutta tietoa dramaattisesta vankilapaosta – syyttäjä: murhaaja Peter Madsen sai vankilapakoonsa apua toiselta vangilta

  • 20.10.202017:00
    Tanska

    Näin Peter Madsen pakeni tarkasti vartioidusta vankilasta panttivanki otteessaan – "Meillä on ollut täysin epätavallinen tilanne"