Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Tangomarkkinoilla kuohuu – tapahtuiko vääryys?

Heidi Pakarisessa on tähtiainesta.
Heidi Pakarisessa on tähtiainesta.
Julkaistu 13.07.2012 13:48(Päivitetty 13.07.2012 14:40)

Tie tangokuningattareksi tai tangokuninkaaksi on rankkaakin rankempi taival. Yksi tuomariääni voi ratkaista kilpailijan kohtalon.

Seinäjoen Tangomarkkinat laulukilpailun finalistit on valittu. Oopperalaulaja Mika Pohjosen avovaimo Heidi Pakarinen ei päässyt jatkoon, vaikka hän esiintyi uskomattoman karismaattisena kirkkaankeltaisessa muhkeassa iltapuvussa. Heidi säteili kuin oikea kuningatar.

Viime vuonna Heidi Pakarinen sinnitteli finaaliin saakka, mutta tänä vuonna tie katkesi tylysti ja yllättäen tuomariston puheenjohtajan Martti Haapamäen ratkaisuääneen. Naisten viimeisen finalistipaikan vei 29-vuotias Terhi Matikainen, joka on osallistunut Tangomarkkinoille jo viisi kertaa.

Martti Haapamäki, valitsit Terhi Matikaisen jo semifinaalissa jatkoon, ja nyt suojattisi pääsi antamasi äänesi perusteella jälleen eteenpäin. Epäreilua?

– Heidi Pakarisessa olisi ollut ehkä enemmän kuningatarainesta kuin Terhissä, mutta Terhi onnistui eilen paremmin laulullisesti. Heidillä ei ollut paras mahdollinen laulusuoritus, liekö jännittänyt liikaa. Molemmat naiset ovat hyvin varmoja esiintyjiä, ja siksi odotin kummankin pääsyä jatkoon. Nyt oli pahin mahdollinen pari vastakkain, ja minun oli tasaväkisessä tilanteessa sääntöjen mukaan tehtävä lopullinen päätös, selvittää tuomariston puheenjohtaja.

Martti Haapamäki myöntää, että Heidi Pakarinen oli pettynyt semifinaalin jälkeen.

– Jokainen kilpailija joka tipahtaa on pettynyt. Kaikilla kilpailijoilla näyttää olevan fanaattisia kannattajia, jotka antavat palautetta keskustelupalstoilla ja Facebookissa. Ihme kyllä, henkilökohtaisesti minulle ei ole kukaan sanonut mitään, toteaa Martti Haapamäki MTV3.fille.

(MTV3–KIKKA ISOVIITA)

Heidi Pakarinen

Lisää aiheesta:

Kari Vepsä ja Heidi Pakarinen varoittavat fanejaan katalasta ilmiöstä: "Ä-kirjain paljastaa"IL: Heidi Pakarinen avautuu erosta Mika Pohjosen kanssa: "Minut hiljennettiin"Heidi Pakarisella uusi onni eron jälkeen – rakastui 7 vuotta nuorempaan tangoprinssiinTangokuninkaallisten tuloissa huimia eroja – yllätysnimi kärjessäRaju erosotku taustalla – Pakarinen jaksoi hymyillä Tangomarkkinoilla: Keskityn uraaniMika Pohjonen avautuu: Ero vei lähelle murtumispistettä

Tuoreimmat aiheesta

Heidi Pakarinen
  • 30.08.202512:19
    Verkkohuijaukset

    Kari Vepsä ja Heidi Pakarinen varoittavat fanejaan katalasta ilmiöstä: "Ä-kirjain paljastaa"

  • 07.05.201610:57
    Mika Pohjonen

    IL: Heidi Pakarinen avautuu erosta Mika Pohjosen kanssa: "Minut hiljennettiin"

  • 16.03.201607:50
    Musiikki

    Heidi Pakarisella uusi onni eron jälkeen – rakastui 7 vuotta nuorempaan tangoprinssiin

  • 02.11.201518:44
    Amadeus Lundberg

    Tangokuninkaallisten tuloissa huimia eroja – yllätysnimi kärjessä

  • 08.07.201518:52
    Musiikki

    Raju erosotku taustalla – Pakarinen jaksoi hymyillä Tangomarkkinoilla: Keskityn uraani