Maan etelä- ja keskiosien lumi- ja räntäsateet väistyvät sunnuntai-illan aikana kohti etelää, ja viimeiset sateet hellittävät etelärannikollakin. Alkavalla viikolla sää lämpenee uudestaan.
Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Jari Tuovinen kertoo STT:lle, että varoitus huonosta ajokelistä pysyy voimassa ainakin yöhön asti. Varoitus on voimassa Pohjanmaan rannikolta Uudellemaalle ja Kymenlaaksoon saakka sekä itäisessä Suomessa.
Suurilta onnettomuuksilta Suomen teillä on säästytty, mutta pieniä kolareita ja ulosajoja on sattunut eri puolilla maata. Esimerkiksi Etelä-Savon pelastuslaitos varoittaa sulaneesta lumesta ja vesisateista kastuneista tienpinnoista, jotka ovat alkaneet jäätyä.
– Kesärenkailla ei ole turvallista lähteä liikenteeseen, ja myös talvirenkain matkaa tekevien on syytä noudattaa erinomaista varovaisuutta, pelastuslaitos tiedottaa.
Yön aikana sää selkenee ja kylmenee koko Suomessa. Vielä huomenna maanantaina aamulla on hyvä varautua mahdollisesti liukkaaseen ajokeliin, kun märät tienpinnat jäätyvät yöpakkasten aikana.
Päivystävän meteorologin mukaan maanantaista odotetaan koko maassa aurinkoista päivää, ja sateista on luvassa välipäivä. Päivällä lämpötila on nollan molemmin puolin.