Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tammikuun alusta tulossa vuosituhannen kylmin – Kittilän Pokka pitää hallussaan hyytävintä lukemaa

5:36Toteutuvatko lähes 50 asteen pakkaset? Tämä tiedetään nyt ensi viikon kylmyydestäVertaa ennusteita! Katso videolta Forecan meteorologi Anna Latvalan arvio ensi viikosta.
Julkaistu 30.12.2023 14:43
Toimittajan kuva
Janne Ahjopalo

janne.ahjopalo@mtv.fi

Kittilässä on mitattu kylmyysennätyksiä niin vuonna 1999 kuin 2006. Nyt arvuutellaan, mitataanko pohjoisessa ensi viikolla koko 2000-luvun kylmin tammikuun alku.

Meteorologi Markus Mäntykannas kirjoittaa Forecan lauantaina julkaisemassa blogissa, kuinka ennusteet viittaavat vahvasti siihen, että tammikuu 2024 alkaa meillä hyytävämmissä merkeissä vuosiin. Jos tämänhetkiset ennusteet toteutuvat, Mäntykannaksen mukaan on mahdollista, että edessämme on kylmin tammikuun alku 2000-luvulla. 

Mäntykannas arvioi, että vuoden ensimmäisellä viikolla lämpötila voi alimmillaan laskea maan eteläosassa -25...-33, maan keskivaiheilla -30...-40 ja pohjoisessa -35...-44 asteeseen. Kylmintä on todennäköisesti keskiviikon ja perjantain välillä.

Lue myös: Kireä pakkanen voi aiheuttaa hyydettä, joka nostaa joen pintaa

2000-luvun kylmyysennätystä pitää hallussaan Kittilän Pokka, missä mitattiin -43,6 astetta 20. tammikuuta vuonna 2006. Suomen kaikkien aikojan kylmyysennätys on samasta paikasta tammikuulta 1999, jolloin mitattiin -51,5 astetta. 

Mäntykannas pitää blogikirjoituksessaan epätodennäköisenä, että nykyilmastossa saavutettaisiin yhtä matalaa lämpötilaa kuin 1999. Meteorologi Aleksi Jokela ennusti MTV:llä torstaina 28. joulukuuta ensi viikolle Pohjois-Suomeen lähes 50 asteen pakkasia, mitkä olisivat "lähellä kaikkien aikojen ennätyslukemia".

Lue myös: Huippukylmä pakkasjakso voi pamauttaa sähkön hinnan kattoon: ”Kansalaisten kannattaa olla hereillä”

Lisää aiheesta:

Sää: Kuluvan talven kylminkin hetki jäämässä historiallisen lauhaksiNäin -51,5 asteen ennätyspakkasista uutisoitiin vuonna 1999 – meneekö ennätys rikki tällä viikolla?Onko talvi peruttu kokonaan Etelä-Suomesta? Meteorologi: Käynnissä on mahdollisesti historian lämpimin tammikuu – ”Talvi jää lyhyeksi jos on tullakseen”Suomen pakkasennätyksestä tänään 20 vuotta: Muistatko, kun lämpötila laski -51,5 asteeseen? Katso historiallinen uutisraportti hyisestä KittilästäTämän talven toistaiseksi kylmimmät lukemat ovat tässä: Ylitorniossa mitattiin hyytävät -34,1 astetta!Nyt tulevat tulipalopakkaset, jopa -30! "Huolestuttavaa, että raja ylitetään vasta nyt"
SääKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen10:58
    Syksy

    Säähän kylmä käänne – meteorologi Liisa Rintaniemi väläyttää "totaalista syksyn saapumista"

  • ma16:27
    Japani

    Tallentui videolle: Kuljettaja taisteli tiensä ulos tulvivasta parkkihallista Japanissa

  • ma13:44
    Ilmastonmuutos

    Kesän äärimmäisille säille laskettiin järisyttävä hintalappu

  • ma11:27
    Syksy

    Nyt sataa! Näin sadealueet vyöryvät Suomen yli: "Ukkostenkin mahdollisuus kasvamassa"

  • ma11:00
    Syksy

    Onko syksyn odotetuin luonnonilmiö uhattuna? Meteorologi Jenna Salminen: "Se voi jopa pahentaa tilannetta"