Poliisi on jatkanut Kittilän Levillä tapahtuneen, kolmen ihmisen hengen vaatineen, mökkipalon tutkintaa.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Tutkinnanjohtaja Kirsi Huhtamäki Lapin poliisilaitokselta kertoo MTV Uutisille, että palopaikkaa päästiin eilen raivaamaan sen jälkeen, kun sammutustyöt oli saatu aamupäivän aikana päätökseen.
– Poliisin tekniikka on siellä pelastustoimen kanssa eilen yhteistyössä raivannut paikkaa. Työ on hidasta, koska se tehdään käsipelillä. Raivaus lopetettiin iltayhdeksältä kun alkoi hämärtyä ja tänään jatketaan uudelleen.
Huhtamäen mukaan viikonlopun aikana pyritään tekemään niin paljon kuin vain mahdollista.
Lue myös: Otkes: Kaikki Levin mökkipalon uhrit olivat alaikäisiä
"Kaikki vaihtoehdot ovat auki"
Palanut mökki on suurehko, mutta tähän asti tehdyssä tutkinnassa on saatu poissuljettua tiettyjä alueita, joista palo ei ainakaan ole syttynyt. Huhtamäki ei kuitenkaan vielä tässä vaiheessa lähde spekuloimaan palon syttymissyytä.
Huhtamäki kertoo poliisin olevan tyytyväinen, kun myös Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) on saapunut selvittämään tapahtunutta.
– Kaikki vaihtoehdot ovat auki. Kun saadaan Onnettomuustutkintakeskuksen väki voi omasta puolestaan arvioida, mistä palo on heidän mielestään alkanut. Palon syyn selvittämiseen panostetaan hyvinkin paljon, tämä oli sen verran järkyttävä tapahtuma.
Uhreista ei anneta tarkkoja tietoja
Poliisi on aiemmin tiedottanut, että palossa menehtyneet henkilöt kuuluivat samaan perhepiiriin. Huhtamäki ei kuitenkaan kerro tässä vaiheessa tarkempia tietoja uhreista tai siitä kuuluivatko he varsinaisesti samaan ydinperheeseen.
Poliisi ei myöskään kommentoi uhrien ikää.

