Talven ihme saapuu viimein! Odotetut pakkaset kestävät vain hetken: "Ei tämä hirveän pitkäaikainen elämys tule olemaan"
Vallitseva leuto ja lämmin talvi saa ensi viikolla käänteen, kun koko Suomeen on luvassa talvisempaa säätä, paljastaa Forecan meteorologi Joanna Rinne.
Rinne kertoo, että sää kylmenee ensi viikolla koko maassa reilusti. Jo maanantaina sää alkaa kylmetä ja maanantain jälkeen päästään koko maassa pakkaslukemiin.
"Lyhytaikainen talven poikkeama"
Etelä-Suomessa pakkasta on muutaman asteen verran ja pohjoisessa päästään jopa kahteenkymmeneen pakkasasteeseen. Kylmää ei kuitenkaan jatku pitkään.
– Aivan loppuviikolla on tiedossa jo seuraava lauhtuminen eli tämä ei hirveän pitkäaikainen elämys tule olemaan.
– Tämä on tällainen erittäin lyhytaikainen talven poikkeama, toteaa Rinne.
Luminen maa myös etelään
Alkuviikko näyttää koko Suomessa myös erittäin aurinkoiselta. Viikon puolessa välissä liikkuu mahdollisesti myös vähäisiä sateita Etelä-Suomen yli.
– Voi olla, että saadaan etelään ihan valkoinen maa, jota ei tänä talvena ole nähty. Vaikka eihän tämä virallisesti talvi vielä olekaan, toteaa Rinne.
Virallinen talven määritelmä ei Etelä-Suomessa vieläkään ehdi täyttyä, kun talvinen sää vaihtuu taas perjantain jälkeen leudoksi.
Uusimmat
-
22:38
Mick Schumacher saattaa ajaa ensi kaudella kahden tallin väreissä
-
22:27
Julius Junttila ja Jesse Paukku kahden maalin kerhossa, Mikkelissä draamaa – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
21:46
Kärpät jyräsi JYPin ylitse – Jukka Rautakorvelta suorat sanat
-
21:25
Lola Odusoga poseeraa kauniissa mustavalkokuvassa – kertoo elämäänsä helpottaneesta oivalluksesta: "Se on siinä"
-
21:23
Jesse Joensuulta härski temppu – Olli Jokinen raivostui kyseenalaisesta maalista: "Järkyttävää!"
-
21:03
Kärpät taas tyrmäävässä iskussa, Ilves yhtäkkiä aivan jumissa – näin SM-liigassa pelattiin keskiviikkona
-
21:00
Mies pelastettiin savuavasta autosta vain sekuntia ennen tappavia liekkejä Yhdysvalloissa – tilanne tallentui haalarikameraan
-
20:59
Ruokakauppoihin vyöryy nyt kasa menestystuotteita – hittikisan voittaja sai tuomarit häkeltymään: "Ei uskoisi mikroruoaksi"
-
20:54
Tyson Fury varoittaa veljeään 20 miljoonan seuraajan YouTube-tähdestä: "Kunnon nyrkkeilijä"
-
20:54
Joukko tunnettuja norjalaisia vaatii Norjaa lisäämään aseapua Ukrainalle: "Norja on taloudellisesti hyötynyt sodasta" – MTV seuraa sotaa
-
20:45
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
20:41
Israel harkitsee sotilaallista apua Ukrainalle – Venäjä kiirehti varoittamaan
-
20:29
Ruotsalainen eläintarha myi eläimiä yksityishenkilöille – eläintarha-alalla toimintaa paheksutaan: "Eettisesti arveluttavaa"
-
20:23
Kansanedustaja Niina Malmilla on rintasyöpä – "Hetkiä jolloin ei ole varma, onko elämässä vain mustaa ja valkoista vai pelkkää harmaata"
-
19:56
FBI ei löytänyt Bidenin loma-asunnosta salaisia asiakirjoja
-
19:51
Turkkilaismedia suitsuttaa Sanna Marinia – "Suhtautuu asioihin kylmäpäisesti"
-
19:49
SM-liigan tähtivahdin pitkä nollaputki poikki – Niko Huuhtanen, 19, täräytti upean maalin
-
19:44
Palaako suosikkihahmo Greyn anatomia -sarjaan? Kahvikuppikuva sai spekulaatiot valloilleen
-
19:44
Ukraina sanoo Venäjän tuoneen Zaporizzjan alueelle ilmatäytteisiä panssarivaunuja
-
19:25
Mies nielaisi kondomin sisällä olevan banaanin "raivon vallassa" – vatsakipu vei lääkäriin: "Tapaus vaikuttaisi olevan ensimmäinen"
-
Lataa lisää