Kaikille tätä juttua lukeville pessimisteille tiedoksi: Huonompia uutisia on luvassa! Uuden tutkimuksen mukaan optimistit elävät pidempään kuin negatiivisesti asioihin suhtautuvat.
Tutkimuksen mukaan yli satavuotiaaksi eläneillä on yleensä huomattavasti aurinkoisempi maailmankatsomus kuin aiemmin kuolevilla.
Amerikkalaiset tiedemiehet tutkivat 243 yli satavuotiaaksi elänyttä vanhusta ja huomasivat, että suurin osa heistä oli iloisia ja sosiaalisia. Tutkijoiden mukaan myönteiset persoonallisuuden piirteet saattavat osittain johtua geeneistä.
Persoonallisuus voi muuttua vanhoilla päivillä
Testit osoittivat, että tutkimuksen osanottajat saivat vähemmän pisteitä neuroottisuutta persoonallisuutta mittaavassa testissä. Osanottajat saivat sen sijaan suurinta väestönosaa korkeammat pisteet esimerkiksi tunnollisuudesta, ja heidän havaittiin olevan enemmän ulospäin suuntautuneita ja optimistisia.
– Löysimme ominaisuuksia, jotka viittaavat selvästi positiivisen elämänasenteen ja pitkän iän yhteistyöhön. Vanhukset pitivät naurua tärkeänä osana elämäänsä ja heillä oli laaja sosiaalinen verkosto. He ilmaisivat tunteitaan avoimesti niiden piilottelun sijaan, tutkija Nir Barzilai sanoo.
Barzilai kertoo, että ihmisen persoonallisuus voi muuttua 70 ja 100 ikävuoden välissä, joten ei ole täysin selvää oliko tutkimuksen osanottajien persoonallisuus ollut sama läpi elämän.
Aiempien tutkimusten mukaan pitkän iän taustalla on myös paljon fysiologisia tekijöitä, kuten esimerkiksi matalat kolesteroliarvot.
Lähde: Daily Mail
(MTV3)
Uusimmat
-
17:01
Suvi Teräsniska ja Simo-rakas juhlistavat 10. kihlajaispäiväänsä – harvinainen yhteiskuva julki
-
16:59
Poliisin hälytystehtävän yhteydessä kuoli ihminen Porvoossa – valtakunnansyyttäjän toimisto selvittää
-
16:51
F1-pomo tylyttää sopimuksen kieltänyttä superlupausta – "Odotin enemmän"
-
16:45
"Meitä hämättiin" – Jari-Matti Latvala esitti teoriansa Suomen MM-rallin jälkeen
-
16:39
Ilouutisia Lapin matkailulle! KLM aloittaa joulukuussa lennot Amsterdamista Rovaniemelle
-
16:14
Suuri poliisioperaatio Kuopiossa – mies liikkui puukon kanssa kaupungilla, poliisi otti kiinni
-
16:08
Ryöstäjä uhkasi myyjää aseella Mustiossa – tätä miestä poliisi etsii, katso kuva
-
16:02
Olympiavoittajan eläkepäivät toistaiseksi ohi – Petter Northug tekee paluun!
-
15:50
Iltalehti: Nuorisosäätiön entinen johtohahmo Perttu Nousiainen on tunnustanut rikoksensa
-
15:45
Herttuatar Meghan täytti 41 vuotta – kuninkaallinen perhe onnitteli hiljattain otetuilla kuvilla
-
15:42
Tätä mozzarellasalaattia kannattaa testata – Harri lupaa "kiihottavan makuelämyksen"
-
15:41
Pörssisähkö ennätyshinnoissa maanantaina – asiantuntija kuvailee tilannetta "aika ikäväksi"
-
15:28
Iskut Ukrainan ydinvoimalaan eivät aiheuta suoraa uhkaa Suomelle, arvioi Säteilyturvakeskus
-
15:06
Suomalaiset koodaajalahjakkuudet kilpailevat tietotekniikkaolympialaisissa Indonesiassa
-
15:05
Poliisille tutkintapyyntö junaliikenteen kaapelivauriosta pääradalla Tampereen ja Riihimäen välillä
-
15:05
Esapekka Lappi jakoi hilpeän otoksen Suomen MM-rallin palkintokorokkeelta – näky oli mitä erikoisin: "Vuoden urheilukuva!?"
-
14:49
Suomikin osallistuu ukrainalaisten sotilaskoulutukseen – tavoitteena kouluttaa noin 10 000 ukrainalaiselle vapaaehtoiselle sotilaan perustaidot
-
14:45
Tshadissa sotilashallitus rauhanneuvotteluihin kapinallisryhmien kanssa
-
14:42
HIFK värväsi Jokereista ja Leijonista tutun valmentajan
-
14:28
Yllättävän harva on kikkaillut – Kuluttajaliitto muistuttaa ilmiselvästä keinosta sähkölaskun pienentämiseen: "Kannattaa aina"
-
Lataa lisää