Roskaamiseen kyllästynyt taksikuski Aki Erkkilä rakensi viime keväänä akkuimurista koneen, jonka avulla hän saa tupakantumpit poimittua hetkessä.
Nurmijärveläinen Aki Erkkilä on jo vuosia kerännyt omatoimisesti tupakantumppeja roskankeruupihdeillä. Kun Erkkilä viime keväänä kyllästyi pihdeillä keräämisen hitauteen, hän osti käytetyn akkuimurin tehostaakseen keräämistä.
Katso videolta, miten tupakkaimuri toimii! MTV Uutiset testasi keksintöä yhdellä Suomen ruuhkaisimmista paikoista.
Akkuimuri ei kuitenkaan sopinut käyttöön sellaisenaan, vaan Erkkilä muokkasi sitä keräämiseen sopivammaksi.
– Minun piti aluksi tuunata imuria poistamalla muutamia osia ja säleikköjä, jotta se soveltuisi tähän käyttöön, Erkkilä kertoo projektistaan.
Lue myös: Tällainen roskavuori kerättiin Helsingin keskustasta 1,5 tunnissa: 1000 tupakantumppia, kertakäyttöastioita ja jopa kasvomaskeja – "Vaikka niistäkin on kunnolliset ohjeet, miten ne pitäisi hävittää"
Erkkilälle tumppien kerääminen on tärkeä harrastus, ja siksi on tärkeää, että kerääminen käy kädenkäänteessä.
– Kaikki ihmiset eivät ymmärrä tupakantumppien vaarallisuutta. He voivat lajitella roskansa muuten hyvin, mutta tumpit heitetään maahan, sanoo Erkkilä.

