Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tähän suomalaiset panostavat kauneudenhoidossa: Ei turhamaista, vaan tarpeellista!

Shutterstock
Julkaistu 13.02.2013 16:10(Päivitetty 13.02.2013 16:14)

Mihin suomalaiset investoivat kauneudenhoidossa? AVA selvitti asian lukijakyselyllä.

Noin 42 prosenttia suomalaisista panostaa ihonhoitoon. Toiseksi eniten panostetaan hiuksiin ja kolmanneksi vasta meikkeihin. Tämä käy ilmi AVAn kyselystä, jossa annettiin yli 900 ääntä.

Tämä vahvistuu myös Teknokemian Yhdistyksen tilastoilla, joiden mukaan suomalaiset ovat ostaneet jo vuosikausia eniten ihonhoito- ja hiustenhoitotuotteita.

TOP 3: Näihin kauneudenhoidossa investoidaan

1. Ihonhoitoon (noin 42 prosenttia)

2. Hiuksiin (noin 26 prosenttia)

3. Meikkeihin (noin 23 prosenttia)

Kyselyssä annettiin yhteensä 914 ääntä.

Iho peilaa elämäntyyliä

Noin 42 prosenttia, eli valtaosa kyselyyn vastanneista kertoi investoivansa ihonhoitoon. Me kylmässä Pohjolassa elävät kärsimme talvisin ihoa kuivattavasta ja ärsyttävästä kelistä, syksyisin D-vitamiinin saantia hankaloittavasta pimeästä ja nykyisin kuumista ja aurinkoisista kesistä, jolloin moni unohtaa suojata UV-säteiltä hipiänsä. Ihonhoidon kuuluukin siis olla mielessämme.

Shutterstock

– Iho on ihmisen suurin elin. Sen hoitaminen ei ole turhamaista, vaan tärkeää, korostaa myös hyvinvoinnin asiantuntija Hanna Skyttä.

Näin kyselyyn vastanneet perustelivat sitä, miksi panostavat ihonhoitoon:

"Couperosa-iho. Jos sitä ei hoida oikein, saa olla naama aina punaisena."

"Ihoni tarvitsee erityisen paljon huomiota ja hoitoa, koska on kuiva ja atooppinen. Varsinkin talvella huonossa kunnossa."

"Ei ole mitään hyötyä investoida meikkeihin, jos ei pidä ihoaan kunnossa. Esimerkiksi liian kuivalla iholla meikki näyttää kamalalta, kokemusta on."

"Ihoa et saa uutta ja huono hoito kostautuu vanhempana."

"Kaunis, puhdas ja hoidettu iho ei maaleja kaipaa."

"Ihonhoitoon ehdottomasti! Ihon kunnon perusteella voi huomata, jos jokin on terveydessä pielessä. Iho peilaa elämäntyyliä."

"Iho on ihmisen suurin elin. Moni ei tule ajatelleeksi sen hyvinvointia ja hoitamista ennen kuin jokin alkaa vaivata. Suomessa lämpötilan vaihtelut, tuuli, pakkanen ja taas toisaalta aurinko ja jatkuva saunominen rasittavat hyväkuntoistakin ihoa, joten ihon suojaaminen, kosteuttaminen ja puhdistaminen päivittäin on erittäin tärkeää! Suomalaiset naiset laiminlyövät monesti itsensä hoitamisen. Ihonhoito ei ole mitään "ylellisyyttä", vaan tärkeää hyvinvoinnista huolehtimista – niin kuin oikeanlainen ravinto ja liikuntakin ovat."

Shutterstock

Lue lisää:

Miten couperosa-ihoa hoidetaan? Lumene-asiantuntija vastaa

Näin ruokavalio vaikuttaa ulkonäköön – asiantuntija opastaa

Onko tämä ryppyjesi lähde? Väärä ruokavalio vanhentaa

Ovatko hiukset naisen kruunu?

Noin 26 prosenttia kyselyyn äänensä antaneesta panosti hiuksiinsa. Miksi?

"Pistän eniten rahaa hiuksiini. Värjään ja ostan erilaisia tököttejä hoitaakseni hiusten kuntoa ja ylläpitääkseni punaista väriä. Paksut hiukseni ovat myös yksi parhaista puolistani, joten sekin motivoi pitämään niistä parempaa huolta."

"Hiuksiin kannattaa panostaa. Hiusten ollessa hyväkuntoiset ja hyvään malliin leikatut ja hyvin värjätyt, oloni on itsevarmempi ja tunnen itseni kauniiksi."

"Koska hiukset ovat naisen kruunu, ja koen pelkät kauniit hiukset isoimmaksi tekijäksi viehättävässä ulkonäössä."


Tiesitkö, että yksi suomalainen käyttää vuodessa noin 173 euroa kosmetiikkaostoksiinsa? Kannattaa kuitenkin pitää mielessä, että jotkut käyttävät huomattavasti tätä enemmän, kun taas jotkut – vaikkapa väestöön mukaan lasketut vauvat ja vanhukset – vähemmän.

Lue myös:

Voiko säikähtäminen muuttaa oikeasti hiukset valkoisiksi?

Näitä asioita kampaajasi ei kerro sinulle

Blondi, punapää vai brunette? Mitä hiusten väri kertoo sinusta?


AVA / Jenni Junkala

Kuvat: Shutterstock

Lähteet: AVAn kysely tammikuu ja helmikuu 2013, Terveyskirjasto, Hanna Skytän haastattelu Sokos Hyvä Olo -tapahtumassa, Teknokemian Yhdistys ry

Lisää aiheesta:

Ihonhoitomoka, jota kosmetologi Maria ei koskaan tee – ethän itsekään sorru?Etkö osaa meikata huoliteltuja kulmakarvoja? Ei moni muukaan suomalainen – asiantuntija: "Sellainen ikuinen asia"Tissuttelu, herkuttelu ja aurinko jättävät jälkensä kasvoihin – nappaa asiantuntijan vinkit arjen ihonhoitoonPuhdistatko kasvosi myytteihin vai faktoihin perustuen? Kosmetologi ottaa kantaa ihonhoitoväitteisiin – "En suosittele ollenkaan"Sarah pesee hiuksensa vain kerran kuussa ja ylistää niiden kuntoa – tätä mieltä on asiantuntija15 vuotta kauneustoimittajana työskennellyt nainen paljastaa 6 vinkkiä, jotka jokainen voi toteuttaa näyttääkseen paremmalta
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 12:01
    Takaisinvedot

    Ostitko tämän tuotteen Puuilosta? Tärkeä huomio!

  • 09:07
    Väsymys

    Etkö meinaa herätä aamuisin? Unilääkäri neuvoo, miten käytät kirkasvalolamppua oikein

  • 06:39
    Ruoka

    Tätä Henri Alén ei missään nimessä nyt ostaisi ruokakaupasta

  • Eilen21:50
    Viiden jälkeen

    Maikkarin juontaja joutui kiperään tilanteeseen – ruotsin lehtori Lötjönen arvioi suorituksen

  • Eilen20:37
    Ihmissuhteet

    Lily Allen julkaisi poikkeuksellisen kostoalbumin – kosto nöyryytyksestä helpottaa, mutta voi mennä yli