Kolmea miestä syytetään äärioikeistolaisista terrorismirikoksista Lahdessa. Oikeudenkäynti on alkanut tänään iltapäivällä. MTV Uutiset on paikalla.
Syyttäjän mukaan kahdella miehistä on ollut tavoitteena valmistaa itseään väkivaltaisiin tekoihin, joilla joudutettaisiin tai aiheutettaisiin rotusodan alkaminen ja yhteiskunnan romahtaminen. Heitä syytetään terrorismirikoksista. Kolmatta miestä syytetään avunannosta sellaisiin.
Päätekijänä pidetään vuonna 1994 syntynyttä miestä, joka syyttäjän mukaan valmisti 3D-tulostettuja konepistooleita kotonaan ja vuokraamassaan varastotilassa.
Yhdellä niistä ammuskeltiin ulkomaalaistaustaisen perheen postilaatikkoa Lahdessa toukokuussa 2022. Tästä syytettynä on vuonna 1996 syntynyt mies.
Kolmas syytetty, eli avunantorikoksista syytetty mies on syntynyt vuonna 2001. Syyttäjän mukaan hän esimerkiksi pyrki auttamaan pääsyytettyä 3D-tulostettujen aseiden muuntamisessa täysautomaattiseksi. Tämä jäi kuitenkin yritykseksi.
Terrorismirikoksista syytetyn kolmikon lisäksi syytettynä on vuonna 1957 syntynyt mies, jota syytetään tavallisista ampuma-aserikoksista. Hänellä ei syyttäjän mukaan ole ollut terroristista motiivia.

