Parkanon murhaa edelsi väkivalta ja pakolla tehty kyyditys rikospaikalle, tapauksen syyttäjä sanoo. Motiiviksi epäillään jonkinlaista mustasukkaisuutta.
Syyttäjän mukaan tekoa edelsi lyöminen ja potkiminen, jonka jälkeen vuonna 1986 syntynyt mies pakotti uhrin väkivaltaa käyttäen auton tavaratilaan, jossa hänet siirrettiin tulevalle rikospaikalle 25 kilometrin päähän.
Taustalla suudelma?
Syyttäjän mukaan taustalla oli murhasta syytetyn miehen mustasukkaisuus 17-vuotiaasta tytöstä, joka oli hänen tyttöystävänsä. Uhri oli hänen käsittääkseen suudellut tyttöä.

– Se on varmaan omalta osaltaan ollut jonkinlainen syy, että ruvettiin väkivaltaa kohdistamaan, syyttäjä arvioi.
Rikospaikalla uhri päästettiin auton takakontista, ja mies kävelytti hänet metsään. Syyttäjän mukaan hän kaatoi miehen vatsalleen lumelle ja kaivoi esille mukanaan tuomansa lapinleukun, jonka antoi mukana olleelle 17-vuotiaalle tytölle.
Hän pyysi syyttäjän mukaan tyttöä "osoittamaan lojaalisuutta" itselleen, tytön käsityksen mukaan käyttämällä uhriin väkivaltaa. Tyttö istui uhrin päälle hajareisin ja viilsi syyttäjän mukaan uhria kainalon alle. Tyttö itse kiistää viiltäneensä uhria tai kohdistaneensa tähän muuta väkivaltaa.
Tämän jälkeen leuku palautui murhasta syytetylle, joka tappoi uhrin viiltämällä tämän kaulaan syvän ja pitkän haavan. Tämä aiheutti välittömän kuoleman ja uhri jätettiin tapahtumapaikalle.


