Hallitusneuvotteluja vetävän kokoomuksen Petteri Orpon (kok.) piti tänään tiedotustilaisuuden hallitusneuvotteluiden etenemisestä.
Neuvottelut ovat parhaillaan käynnissä Säätytalossa. Hallitusneuvotteluista ovat mukana Kokoomuksen lisäksi Perussuomalaiset, Kristillisdemokraatit ja Rkp.
Ilta-Sanomien tietojen mukaan RKP:n Eva Biaudet on marssinut ulos Säätytalosta. Orpo kumosi tiedotustilaisuudessa IS:n väitteen Biauden ulosmarssista.
Hallitusneuvottelujen aikana on Orpon mukaan tullut yllätyksenä, että sotesta puuttuu miljardi euroa. RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henrikssonin mukaan asia ei tullut hänelle varsinaisesti yllätyksenä.
– Minulla on ollut se tieto, että suurin piirtein tämän kokoluokan gäppi (aukko) on olemassa. Hyvinvointialueet ovat myös olleet yhteydessä tästä, Henriksson sanoi MTV Uutisille tiedotustilaisuuden jälkeen.
Henriksson kommentoi myös väitteitä siitä, että Biaudet olisi marssinut ulos Säätytalosta.
– Minun tieto on se, että Eva (Biaudet) istuu kyllä siellä työryhmässä. Valitettavasti ilmeisesti jotkut ovat vikkeliä ilmoittamaan, että joku on marssinut ulos. Eva toki kävi ulkona työryhmästä päivällä, mutta hän meni sinne takaisin, Henriksson sanoi.
Eva Biaudet koki Henrikssonin mukaan, että ei saanut ääntään ryhmässä kuuluviin ja poistui hetkeksi tämän vuoksi.