Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Häkkänen: Nato-ministerit sopuun suorituskykytavoitteesta

Julkaistu 05.06.2025 17:16(Päivitetty 05.06.2025 18:39)
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

STT

Puolustusministeri Antti Häkkänen kertoo Nato-maiden puolustusministerien päässeen Brysselissä sopuun suorituskykytavoitteista.

Nato on hyväksynyt uudet suorituskykytavoitteet. Niiden saavuttaminen edellyttää puolutusmenojen nostamista. Puolustusministeri Antti Häkkänen kertoi tiedotustilaisuudessa, että Suomi tukee Naton pääsihteerin Mark Rutten esitystä puolustusmenotavoitteiden nostosta yhteensä 5 prosenttiin bruttokansantuotteesta.

Häkkäsen mukaan kovien puolustusmäärärahojen tarve on noin 3,5 prosenttia bkt:sta vuodessa. Sen lisäksi tulee 1,5 prosenttia puolustusta tukevia menoja.

– Sen (suorituskykytavoitteen) myötä syntyvät keskeiset kriteerit, mitä kalustoa, joukkoja, kyvykkyyksiä ja valmiutta pitää Nato-mailla olla, Häkkänen sanoi.

Häkkänen kertoi asiasta toimittajille Naton puolustusministerien kokouksen yhteydessä Brysselissä torstaina. 

Lopullisesti puolustusmenotavoite on määrä hyväksyä Naton Haagin huippukokouksessa juhannuksen jälkeisellä viikolla.

– Olen luottavainen siihen, että tässä saavutetaan yhteinen ymmärrys. Keskustelussa on tietysti vielä lukuisia asioita, muun muassa aikataulu, mutta kaikki tiedostavat, että tässä ei ole mihinkään vuosikymmeniin aikaa, Häkkänen kuvaili.

Näin siksi, että Venäjän ja sen kumppanimaiden muodostama uhka kehittyy koko ajan samalla, kun Yhdysvallat haluaa siirtää oman sotilaallisen läsnäolonsa painopistettä indopasifiselle alueelle.

– Heilläkään ei ole aikaa loputtomasti odotella, koska Kiinan sotilaallinen nousu etenee todella voimakasta vauhtia, Häkkänen sanoi.

"Ei riippuvuutta USA:sta"

Yhdysvaltain puolustusministeri Pete Hegseth sanoi aiemmin torstaina Nato-maiden olevan hyvin lähellä yksimielisyyttä puolustusmenojen nostamisesta viiteen prosenttiin.

Hänen mukaansa enää muutamat maat epäröivät.

–  En mainitse mitään nimiä, koska olemme tässä ystävien kesken. Mutta saamme heidätkin (epäröijät) mukaan, Hegseth sanoi.

Viiden prosentin tavoitteeseen on suhtautunut epäillen muun muassa Espanja. Espanjan puolustusministerin Margarita Roblesin mukaan maa ei aio kuitenkaan kaataa sopua, vaikka onkin eri mieltä uuden tarkan prosenttitavoitteen kirjaamisesta ja tavoittelee yhä kahta prosenttia.

Hegseth korosti puolustusministerien kokoukseen saapuessaan, ettei Nato-maiden tule luottaa pelkästään siihen, että Yhdysvallat hoitaa puolustuksen.

–  Viestimme on edelleen selvä: luomme pelotteen ja rauhan voiman avulla, mutta emme riippuvuudella. Kyse ei voi olla, eikä tule olemaan, riippuvuudesta Yhdysvaltoihin sellaisessa maailmassa, joka on täynnä uhkia, Hegseth korosti.

Venäjä ei halua rauhaa

Hegsethin mukaan Nato-maiden uusi aika alkoi jo presidentti Donald Trumpin ensimmäisellä kaudella.

– Presidentti sanoi, ettei Natossa voi olla vapaamatkustajia, puolustusministeri sanoi.

Varsinaisen puolustusministerikokouksen lisäksi torstaina pidettiin myös Naton ja Ukrainan neuvoston epävirallinen työlounas sekä Naton ydinasepolitiikan suunnitteluryhmän (NPG) kokous. Häkkänen kertoi Ukrainan puolustusministerin Rustem Umjerovin raportoineen ministereille Venäjän kanssa käydyistä neuvotteluista. Häkkäsen mukaan on ilmeistä, että presidentti Vladimir Putin ei halua rauhaa.

– Kaikille näyttää nyt olevan päivänselvää, että Venäjä pelaa vain aikaa välttääkseen sanktioita, Häkkänen sanoi suomalaistoimittajille.

Tämän vuoksi erityisesti Euroopassa on varauduttava Ukrainan tuen jatkamiseen.

MTV Uutiset näyttää tiedotustilaisuuden suorana ylläolevalla videolla sekä kertoo sen sisällöstä tässä artikkelissa.

Lue lisää:

Häkkänen Naton puolustusmenojen kasvattamisesta: "On kiire"

Hegseth: Yksimielisyys viiden prosentin puolustusmenoista lähellä

Lisää aiheesta:

MTV Haagissa: Kaksi asiaa voi pilata Naton "historiallisen" huippukokouksenNaton Rutte: Espanjalla ei erivapauksia puolustusmenotavoitteessaAntti Häkkänen: Naton yhteisessä puolustuksessa puutteita, Venäjän uhka kasvaa – "On kiire"Nato-maat valmistautuvat historialliseen menojen nostoon – Trumpin ailahtelevuus Venäjä-kysymyksessä herättää huoltaHäkkänen: Venäjä varustautuu liittolaistensa kanssa merkittävään voimankäyttöönPuolustusministeri Häkkänen: Apua Ukrainalle tarvitaan enemmän ja nopeammin
Antti HäkkänenEUMaanpuolustusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Antti Häkkänen
  • ke14:07
    Maanpuolustus

    Suomi valmistelee muiden Pohjoismaiden kanssa yhteisiä droonihankintoja

  • 15.10.14:00
    Ukrainan sota

    Puolustusministeri Häkkänen: Suomi mukaan Ukrainan tukemiseen yhdysvaltalaisaseilla

  • 9.10.16:03
    Jäänmurtajat

    Antti Häkkänen jättikaupasta: Suomen meriteollisuudella on vahvuuksia, joita ei ole kenelläkään muulla maailmassa

  • 30.9.20:32
    Turvallisuus

    Tällaisen drooniyksikön Suomi lähettää Tanskan avuksi

  • 30.9.12:29
    Turvallisuus

    Puolustusministeri MTV:lle: Yhteiskunnan avoimuutta joudutaan rajoittamaan hybridivaikuttamisen torjumiseksi