Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suora lähetys kello 14: Eduskunta käsittelee opposition vaihtoehtobudjetteja

Katso:Katso päivän tärkeimmät uutiset LivestäEduskunta käsittelee oppositio vaihtoehtobudjetteja kello 14 alkaen. Katso tästä.
Julkaistu 27.11.2024 13:06

STT – MTV UUTISET

Oppositiopuolueet ovat tehneet omat budjettiesityksensä vastauksena hallituksen budjetille. 

Hallituksen kommentteja vaihtoehtobudjeteista kuullaan tänään, kun eduskunnan täysistunnossa keskustellaan kootusti viiden oppositiopuolueen esittämistä vaihtoehdoista.

MTV Uutiset Live näyttää istunnon suorana kello 14 alkaen.

Suurin oppositiopuolue SDP tasapainottaisi taloutta yhtä paljon kuin hallitus talousarviossaan, mutta toisenlaisin keinoin. SDP:n vaihtoehdossa yhteensä kolmen miljardin euron meno- ja tulosopeutus toteutettaisiin siten, että verotulot nousisivat noin 1,5 miljardia ja menoja leikattaisiin samoin noin 1,5 miljardilla.

Hallituksen talousarviossa verosopeutuksen osuus on 1,2 miljardia ja menoleikkausten 1,8 miljardia euroa.

SDP haluaisi vaihtoehtobudjetillaan vahvistaa kasvua keventämällä pieni- ja keskituloisten palkansaajien, eläkeläisten ja pienten yritysten verotusta.

–  Se, mitä ennen kaikkea Suomi tarvitsee, on kasvua ja uskoa tulevaisuuteen. Siksi erityisen tärkeää on, että vahvistamme suomalaisten ostovoimaa ja annamme tulevaisuudesta paremman näkymän suomalaiselle pienyrittäjälle, perusteli puolueen puheenjohtaja Antti Lindtman tiistaina tiedotustilaisuudessaan.

SDP alentaisi kaikkien paitsi ylimmän tuloluokan palkkaverotusta yhteensä 500 miljoonaa euroa enemmän kuin hallitus. SDP:n mallissa kaikki alle 90  000 euroa vuodessa ansaitsevat maksaisivat vähemmän tuloveroa.

Keskusta kiihdyttäisi kasvua

Keskusta tasapainottaisi taloutta menoleikkausten lisäksi maltillisilla verosopeutuksilla. Keskusta hyväksyisi useimmat hallituksen tekemät leikkaukset, ja esimerkiksi asumistukijärjestelmästä puolue leikkaisi hallitusta enemmänkin.

–  Kaiken kaikkiaan lopputulos on, että tulojen ja menojen tasapaino on keskustan vaihtoehtobudjetissa 280 miljoonaa euroa parempi kuin hallituksella. Me käyttäisimme tätä kasvun kiihdyttämiseen, sanoi vaihtoehtobudjetin valmistelua vetänyt puolueen varapuheenjohtaja Markus Lohi julkistuksen jälkeen.

Keskusta kiristäisi hieman kaikkein suurimpia ansiotuloja saavien verotusta laskemalla solidaarisuusveron alarajaa ja korottamalla varhaiskasvatusmaksuja, mutta vastaavasti hieman keventäisi työn verotusta muilta.

Keskusta myös muun muassa kiristäisi herkkujen, tupakan, alkoholin ja nikotiinipussien verotusta. Sen sijaan keskusta ei nostaisi matkailun, liikunta- ja kulttuuripalveluiden, kirjojen ja lääkkeiden arvonlisäveroa eikä leikkaisi kotitalousvähennyksestä.

Vasemmistoliitto haluaa miljonääriveron

Vasemmistoliitto puolestaan palauttaisi budjetissaan yleisen arvonlisäverokannan 24 prosenttiin ja ottaisi käyttöön yhden prosentin suuruisen miljonääriveron.

Yleisen alv-kannan palauttaminen 24 prosenttiin vähentäisi vasemmistoliiton mukaan valtion verotuloja hieman yli miljardilla eurolla, mutta miljonääriveron käyttöönotto kasvattaisi verotuloja hieman yli miljardilla.

Vasemmistoliiton mukaan Suomi velkaantuisi puolueen vaihtoehtobudjetilla 276 miljoonaa euroa vähemmän kuin pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen syyskuussa julkaisemalla budjetilla.

Vasemmistoliiton mukaan sen vaihtoehtobudjetti nostaisi noin 61  000 ihmistä köyhyysrajan yläpuolelle.

–  Me olemme lähteneet siitä, että tätä taloutta pitää hoitaa sosiaalisesti vastuullisella tavalla, puheenjohtaja Minja Koskela sanoi tiedotustilaisuudessa.

Lisää aiheesta:

SDP julkaisi vaihtoehtobudjettinsa: veronkiristyksiä 1,5 miljardilla ja menoleikkauksia 1,5 miljardillaTällainen on SDP:n vaihtoehtobudjetti, joka ottaa velkaa 400 miljoonaa hallitusta vähemmänKeskustan vaihtoehtobudjetti löysi rahat rakennusalan ahdinkoon tunnin junastaKokoomuksen tavoitteena on, että neljä viidestä työikäisestä on töissä vuonna 2030 – merkittäviä säästöjä myös sosiaalietuuksiinKokoomus nostaisi työllisyyttä leikkaamalla työttömien eduista ja eläkkeistä: "Haluamme, että ihmiset saavat mieluummin töitä kuin työttömyyskorvausta"Kokoomus esittelee vaihtoehtobudjettinsa
PolitiikkaTalousOppositioKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 20:52
    Ilmastonmuutos

    USA ei lähetä korkean tason edustusta YK:n ilmastokokoukseen

  • 18:30
    Helsinki

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 11:29
    MTV Uutisextra

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • Eilen21:12
    Orpon hallitus

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"

  • Eilen19:52
    Turku

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Vastuutonta"