Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi allekirjoitti merimiinayhteistyötä koskevan sopimuksen Washingtonissa

Puolustusministeri Antti Häkkänen puhumassa Naton transformaatiojohtoportaan ennakointikonferenssin alussa Helsingissä 11. kesäkuuta
Puolustusministeri Antti Häkkänen puhumassa Naton transformaatiojohtoportaan ennakointikonferenssin alussa Helsingissä 11. kesäkuutaLehtikuva
Julkaistu 09.07.2024 17:58

MTV UUTISET – STT

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok) on allekirjoittanut merimiinayhteistyötä koskevan aiesopimuksen Naton huippukokouksen yhteydessä Washingtonissa.

Puolustusministeriö kertoo tiedotteessa, että merimiinayhteistyöllä pyritään vahvistamaan Itämeren alueen yhteistä puolustusta sekä selvittämään käytännön yhteistyömahdollisuuksia merimiina-asejärjestelmiin liittyen. 

Häkkäsen mukaan Suomella on yhteistyössä merkittävä rooli. Suomen merimiinaosaaminen on hänen mukaansa maailman huippuluokkaa.

Häkkänen ei avannut aiesopimuksen kaikkia käytännön yksityiskohtia tai merkitystä tilanteessa, jossa Itämerellä puhkeaisi konflikti. 

Tilaisuudessa puolustusministerit puhuivat kuitenkin avoimesti siitä, että tarkoituksena on luoda pelotetta Venäjää vastaan.

– Kautta historian merimiinoittamisella on ollut erittäin keskeinen rooli puolustuksellisena välineenä ja Venäjä tietää sen. 

– Sen takia Suomi ei ole missään vaiheessa laskenut alas miinoituksen käyttöä puolustuksellisena aseena, ja meillä on tässä Naton sisällä erittäin korkeata osaamista, hän lisää.

Sopimuksen allekirjoittivat Suomen lisäksi Latvia, Liettua, Viro, Puola, Ruotsi, Norja ja Tanska. Sopimusta oli valmisteltu Saksan johdolla.

Kommentoi myös Ukrainan Nato-polkua

Häkkänen sanoi Naton huippukokouksessa uskovansa vakaasti siihen, että Ukraina on kokouksen jälkeen lähempänä Naton jäsenyyttä kuin se oli vielä vuosi sitten.

– Monessa asiassa päästään eteenpäin. Kaikki tietävät, että on realismia, ettei Naton ulkopuolella sotaa käyvän maan (jäsenyys) ole tuosta noin tehty asia, vaan se on perusteellinen prosessi.

Kokouksessa käsiteltäviä käytännön askeleita Ukrainalle ovat Häkkäsen mukaan muun muassa Ukrainan asevoimien koulutus sekä standardien kehittäminen, jotta niistä tulee Nato-yhteensopivia.

Venäjä teki Häkkäsen mukaan virheen, jos se halusi lähettää Natolle viestin maanantaina Ukrainaan tekemällään iskusarjalla, jossa kuoli kymmeniä ihmisiä. Isku osui muun muassa lastensairaalaan. 

Isku vahvistaa Häkkäsen mukaan lännen halua tukea Ukrainaa.

– Venäjä teki siinä varmaan aikamoisen laskelmavirheen, jos se luuli, että se jotenkin heikentää lännen halukkuutta tukemiseen, koska tässä kävi päinvastoin, Häkkänen sanoi toimittajille.

Häkkänen puhui suomalaistoimittajille Washingtonissa Yhdysvalloissa tilaisuudessa, jossa hän allekirjoitti merimiinayhteistyötä koskevan aiesopimuksen.

Lue myös: Huippukokous vakuuttanee Ukrainan olevan "peruuttamattomasti" matkalla Nato-jäsenyyteen

Stubbin lento Washingtoniin viivästyi – Ruotsi pelasti

Kommentti: Osa maailmanjohtajista valmistautuu jo taustalla Trumpin paluuseen

Lisää aiheesta:

Häkkänen: Nato-ministerit sopuun suorituskykytavoitteestaPuolustusministeri Häkkänen löysi Trumpin vauhkoilulle hopeareunuksenStubb virolaiskomentajan varoituksesta: "Me puhumme vähemmän ja teemme enemmän"Puolustusministeri Häkkänen: Apua Ukrainalle tarvitaan enemmän ja nopeamminPuolustusvaliokunnan puheenjohtaja länsimaisten sotilaiden lähettämisestä Ukrainaan: "Se on kiinnostava ajatus"Antti Häkkänen: Nato-jäsenyys ja USA-yhteistyö avaavat uudet markkinat Suomen puolustusteollisuudelle
NatoAntti HäkkänenMaanpuolustusAseetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • 18:52
    Saksa

    Kiistelty asepalveluslaki läpi Saksassa – nuoret protestoivat ympäri maata

  • 16:39
    Maailmanpolitiikka

    Suomelle uusi paikka Naton komentorakenteessa – brittiamiraalilta kehut tuoreille jäsenille

  • 16:08
    Donald Trump

    Trump kritisoi kovasanaisesti Eurooppaa: "Nykyisellä tahdilla manner on pian tunnistamaton"

  • Eilen21:05
    Ulkomaat

    Nato-komentaja: Suomi vaihtaa paikkaa Natossa

  • Eilen19:50
    Patria

    Patria haluaa panssariautostaan Nato-standardin: "Ainutlaatuinen mahdollisuus"