Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessa ennätysmäärä tippuritartuntoja – tartunnat usein oireettomia

Kondomi suojaa seksitaudeilta, kuten tippurilta, jota todettiin Suomessa viime vuonna ennätyspaljon.
Kondomi suojaa seksitaudeilta, kuten tippurilta, jota todettiin Suomessa viime vuonna ennätyspaljon.Lehtikuva
Julkaistu 24.06.2025 08:27

MTV UUTISET – STT

Viime vuosi oli ennätysvuosi tippurin tartuntamäärissä, selviää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n tilastoista. Erityisesti naisilla tippuri on yleistynyt, ja tartunnat ovat usein oireettomia.

Viime vuonna todettiin yhteensä 1 850 tippuritartuntaa, kun vuonna 2023 tippuritartuntoja oli noin 1 300, kertovat THL:n tilastot.

Noin 75 prosenttia tartunnoista todettiin miehillä ja loput naisilla. Naisten tartuntojen määrän kasvu oli suhteellisesti voimakkaampaa. Eniten tippuria todettiin 20–29-vuotiaiden keskuudessa.

Husin iho- ja sukupuolitautien erikoislääkärin Eija Hiltunen-Backin mukaan naisten tippuritartunnat ovat olleet nousussa koko Euroopan alueella.

– Varsinkin nuorten naisten tippuritartunnat ovat lisääntymässä, Hiltunen-Back sanoo.

Lue myös: Seksitautien määrä kasvanut huolestuttavasti – onko perusasia unohtunut?

Tartunnat pitkälti oireettomia

Mikä sitten selittää tippurin lisääntymistä, erityisesti naisilla?

Tippuritartunnat ovat viime vuosina muuttuneet pitkälti oireettomaksi. Kun tartunta on oireeton, tartuntaa ei osata epäillä, ja oireeton taudinkantaja saattaa tietämättään levittää tautia, Hiltunen-Back sanoo.

Toisaalta ilmiön taustalla saattaa olla myös aktiivisempi testaaminen. Jos seksitautitesteissä käydään aktiivisemmin, on myös todennäköisempää, että taudit tulevat todetuksi.

Naisten tartuntojen kohdalla kasvua saattaa selittää myös naisten lisääntynyt seksikumppaneiden määrä, Hiltunen-Back sanoo.

Lue myös: Yksi kondomi ei välttämättä riitä koko aktin ajaksi – näissä tapauksissa kumi pitää vaihtaa

Oireilevan klamydian ja tippurin oireet ovat hyvin samanlaisia: kirvelyä virtsatessa, alavatsakipuja tai ylimääräistä vuotoa. Pitkään hoitamatta jääneenä tippuri ja klamydia voivat aiheuttaa lapsettomuutta.

Klamydia ja tippuri todetaan virtsanäytteestä, ja ne ovat antibiootilla hoidettavissa. Nielun ja peräaukon tartuntoja tutkitaan limakalvonäytteistä.

Klamydiatartunnoissa positiivinen käänne

Suomen yleisimmän seksitaudin eli klamydian tartuntojen määrässä sen sijaan tapahtui viime vuonna merkittävä käänne toiseen suuntaan. 

Klamydiatartuntojen määrä laski ensimmäistä kertaa vuodesta 1995 jatkuneen suhteellisen tasaisen kasvusuuntauksen jälkeen.

Lue myös: Flunssaan liitetty oire voikin olla merkki sukupuolitaudista

Viime vuonna klamydiatartuntoja ilmoitettiin noin 14 350 eli 20 prosenttia vähemmän kuin vuonna 2023.

Hiltunen-Backin mukaan vielä ei tarkkaan tiedetä, mikä selittää klamydiatartuntojen vähenemistä, mutta käänne on merkittävä.

– Klamydiatartuntojen määrää on pyritty vähentämään vuosikausia, Hiltunen-Back sanoo.

Hiltunen-Backin mukaan on erikoista, että klamydiatartuntojen määrä väheni, mutta tippuritartuntojen määrä lisääntyi. Klamydiaa ja tippuria testataan samalla testillä, joten olisi odotettavaa, että tartuntojen määrä liikkuisi samaan suuntaan.

– Tätä mietitään nyt kansainvälisesti, että mitä kaikkia tekijöitä tässä taustalla on, Hiltunen-Back sanoo.

Klamydia on usein oireeton, ja se on yleisempää naisilla kuin miehillä. Eniten klamydiaa todetaan 20–24-vuotiailla naisilla ja miehillä.

Lue myös: Osaatko käyttää kondomia oikein? Näin käytät kumia turvallisesti

Kuppatartunnatkin vähenivät

Kuppaakin todettiin THL:n mukaan viime vuonna merkittävästi vähemmän kuin vuonna 2023, jolloin raportoitiin kaikkien aikojen ennätysmäärä kuppatartuntoja. Viime vuonna kuppatartuntoja todettiin hieman yli 310, kun vuonna 2023 määrä oli noin 460.

Todellisten uusien kuppatartuntojen määrä on kuitenkin Hiltunen-Backin mukaan pysynyt entisellä tasolla, joka on noin 200 tartuntaa vuodessa. 

Tilastoissa näkyy edelleen muualla kuin Suomessa hoidetut kuppatartunnat, joita tavattiin muutamana edellisvuotena Ukrainan pakolaisilla. Nämä tapaukset nostavat Hiltunen-Backin mukaan edelleen rekisteröityjen kuppatapausten kokonaismäärää.

Kuppatartunnat ovat yleisempiä miehillä ja erityisesti miesten välisessä seksissä. Kuppa tarttuu herkästi ja on usein ainakin aluksi oireeton. Tauti todetaan verinäytteestä.

9:43Kondomia ei haluta tai osata käyttää - seksitautien määrä kasvussaKondomia ei haluta tai osata käyttää – seksitautien määrä kasvussa

Lisää aiheesta:

Seksitautitartuntojen määrä lähti kasvuun yhdestä selkeästä syystä: "Sitten se vapaus tuli"Syyhyn ja kahden seksitaudin tartuntamäärät kasvaneet Suomessa – miksi hoitoon hakeutuminen voi viivästyä?Kirvelyä virtsatessa? Kiusallinen tauti lisääntyy Suomessa – Turun seudulla tartunnat tuplaantuivatHUS: Seksitautien määrä edelleen kasvussa – vain kaksi "varmaa tapaa" suojautua tartunnalta seksin aikanaTippuritartuntojen määrä lähes kaksinkertaistui Suomessa viime vuonna – yhä useampi tartunnoista oireetonHarvinaiset seksitaudit leviävät Suomessa – lääkäri: Apinarokon voi nyt unohtaa
SukupuolitauditTerveys ja hyvinvointiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sukupuolitaudit
  • 25.5.19:12
    Alzheimer

    Herpes voi kasvattaa vakavan sairauden riskiä

  • 18.3.18:45
    Sairaudet ja taudit

    Tutkijat: Yleinen naistentauti pitäisikin luokitella seksitaudiksi

  • 31.1.20:49
    Seksuaalisuus

    Seksitautien määrä kasvanut huolestuttavasti – onko perusasia unohtunut?

  • 18.12.202421:01
    Tiede

    Kupan historiasta mullistavaa tietoa

  • 08.11.202406:56
    Sairaudet ja taudit

    USU: Tippuritartuntoja nyt ennätyksellisen paljon – erikoislääkäri varoittaa seurauksista