Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen YK-rauhanturvaajien komentaja Israelin iskusta: ”Ei voi olla vahingonlaukaus”

Suomen Libanonissa olevan kriisinhallintajoukon komentaja, everstiluutnantti Jukka Honkanen.
Suomen Libanonissa olevan kriisinhallintajoukon komentaja, everstiluutnantti Jukka Honkanen.
Julkaistu 10.10.2024 17:34
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Toimittajan kuva
Laura Pylvänäinen

laura.pylvanainen@mtv.fi

@laurapylv

Suomen Libanonissa olevan kriisinhallintajoukon komentaja, everstiluutnantti Jukka Honkanen on sitä mieltä, että israelilaisjoukkojen lähipäivien tulitus rauhanturvaajien asemiin ovat selvä muutos aikaisempaan.

Aiemmin YK-joukkojen kohteisiin on tullut tuoreen konfliktin aikana vain välillisiä osumia, mikä on ymmärrettävää, kun tulitusta on alueella paljon. Nyt osumat olivat kuitenkin suoria.

– Me lähdemme siitä, että meidän ei pitäisi olla kohteita, ja nyt on tullut aika monta osumaa lyhyen ajan sisään, Honkanen kertoo MTV Uutisille.

– Tämä kielii siitä, onko sitten mahdollisesti tarkoituksella meitä kohtaan ammuttu, mikä on tietysti aika vakava rikkomus tältä ampuneelta osapuolelta, koska meitä kohtaan ei mitään väkivaltaa pitäisi kohdistaa.

Tekojen tahallisuuden puolesta puhuu se, että joukkojen valvontatorniin ja asemiin on osuttu suoraan. Esimerkiksi pommisuojaan, jossa rauhanturvaajat olivat suojautuneet, kohdistettiin väkivaltaa.

– Suojan ovea on ammuttu, mikä ei voi oikein olla vahingonlaukaus, Honkanen toteaa.

1:40Näin pääministeri Orpo kommentoi rauhanturvaajien tilannetta Libanonissa

Näin pääministeri Orpo kommentoi rauhanturvaajien tilannetta Libanonissa.

Lue myös: Israel tulitti rauhanturvaajien asemaa panssarivaunulla – Orpo ja Häkkänen MTV:lle: Suomalaiset turvassa

"Eihän tämä hyvältä kuulosta"

Alueella, jossa tulistusta tehtiin, palvelee pieni joukko suomalaisia rauhanturvaajia Unifilin esikunnassa. He eivät olleet kuitenkaan tapahtumapaikan läheisyydessä, vaan kilometrin parin päässä tulitusalueesta.

Pääosa suomalaisista rauhanturvaajista palvelee alueella, josta on toistakymmentä kilometriä tulituspakalle. Honkasen mukaan toiminta on alueella jatkunut verrattain normaalina. Partiointia tehdään kuitenkin turvallisuustilanteen vuoksi aiempaa vähemmän.

Hän arvioi, että Israelin joukkojen toiminta aiheuttaa suomalaisissa YK-joukoissa hämmennystä.

– Eihän tämä hyvältä kuulosta, että YK-rauhanturvaajatovereita kohtaan kohdistetaan tulitoimintaa. Se ei vain kuulu asiaan, näin ei saisi tehdä.

7:22Israel tulitti rauhanturvaajien asemaa Etelä-Libanonissa – Orpo ja Häkkänen MTV:lle: Suomalaiset turvassaIsrael tulitti rauhanturvaajien asemaa Etelä-Libanonissa – Orpo ja Häkkänen MTV:lle: Suomalaiset turvassa.

Lue myös: "Kaikkeen tottuu": Tällaista on Suomen rauhanturvaajien elämä nyt Libanonissa, johon Israel kohdistaa iskujaan

Lisää aiheesta:

Suomalaiskomentaja MTV:lle Israelin tunkeutumisesta rauhanturvaajien asemiin: Tilanne huolestuttava, suomalaiset kunnossaPuolustusministeri Häkkänen: Israelin toiminta täysin tuomittavaa ja laitontaIsraelin armeija väittää: YK-joukkoja ohjeistettiin suojautumaan – kaksi rauhanturvaajaa haavoittuiIsrael tulitti rauhanturvaajien asemaa panssarivaunulla – Orpo ja Häkkänen MTV:lle: Suomalaiset turvassa"Kaikkeen tottuu": Tällaista on Suomen rauhanturvaajien elämä nyt Libanonissa, johon Israel kohdistaa iskujaanNäin Libanonin sota vaikuttaa kahteensataan suomalaiseen rauhanturvaajaan
Lähi-idän kriisiRauhanturvaajatLibanonIsraelin ja Hizbollahin sotaHizbollahIsraelKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lähi-idän kriisi
  • 8.10.22:59
    Israelin ja Hamasin sota

    Trump ehkä Lähi-itään loppuviikosta

  • 6.9.16:42
    Israel

    Israel tuhosi maan tasalle tornitaloja Gazan kaupungissa – asukkaat määrätty poistumaan

  • 30.6.18:37
    Finnair

    Finnair aloittaa jälleen lennot Dohaan – reititys uusiksi

  • 25.6.05:42
    Naton huippukokous

    Turkin Erdogan toivoo Israelin ja Iranin välisen aselevon olevan pysyvä

  • 24.6.05:31
    Qatar

    Maasta poistuminen ja lentojen järjestäminen herättää huolta Qatarissa olevissa suomalaisissa