Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen ruotsinkieliset nuoret Pohjoismaiden kärkitasoa matematiikassa – tulos selittyy yllättävällä yksityiskohdalla

4:44Pisa-tulosten heikentyminen huolettaa
Julkaistu 10.09.2018 09:37

MTV UUTISET – STT

Suomen ruotsinkieliset oppilaat ovat Pohjoismaissa Pisa-tutkimuksen kärkitasoa matematiikassa, käy ilmi tuoreesta selvityksestä.

Yllä olevalta videolta voit katsoa uutisjutun Pisa-tuloksista. 

Lue myös: 

MTV Uutiset selvitti: Moni suomalainen kokee peruskoulun tippuneen yhteiskunnan kehityksen kelkasta – valtaosa huolissaan heikentyneistä Pisa-tuloksista

Suomenruotsalaisten osaaminen ei kuitenkaan kokonaisuutena ole kohentunut vaan ryhmän menestys vuoden 2015 Pisa-vertailussa johtuu siitä, että muiden Pohjoismaiden taso on heikentynyt.

Kari Nissisen ja Satya Brinkin tekemässä selvityksessä ilmeni, että Suomen ruotsinkieliset tytöt ovat nostaneet tasoaan muun muassa matematiikassa.

Sen sijaan maamme ruotsinkielisten poikien Pisa-testitulos lukemisessa jäi alle OECD-maiden keskitason. Suomessa suomenkieliset pojat saivat lukemisessa selvästi paremmat tulokset kuin ruotsinkieliset.

Lisää aiheesta:

Hyviä uutisia Pisa-tutkimuksesta: Suomalaisnuorten lukutaito on maailman huippua!Suomen Pisa-tulokset ovat laskeneet vuosi vuodelta – miten käy tällä kertaa? Seuraa suoraa lähetystä klo 10Poikien lukutaidossa suomenkielisille paremmat Pisa-tulokset kuin suomenruotsalaisillePisa: Suomalaisoppilaat ovat Euroopan etevimpiä keskustelijoita Hälyttävä tulos 73 maan Pisa-tutkimuksessa: Tyttöjen ja poikien välinen osaamisero suurinta SuomessaPeruskoulun oppimistulokset uhkaavat heiketä – etenkin pojat lukevat aiempaa vähemmän
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • Eilen20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • Eilen20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • Eilen19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • Eilen18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"