Ensi viikolla Suomen säätyyppiin on luvassa melko suuri muutos maanantain jälkeen.
Meteorologi Markus Mäntykannas kertoo, että maanantai mennään vielä pakkasen puolella, mutta sitten tilanne muuttuu kertaheitolla, kun lännestä alkaa saapua lauhempaa ilmaa.
– Atlantilla on laaja matalapaineen verkosto, joka alkaa pikkuhiljaa syöttää Suomeen lämpimämpää ilmaa. Varsinkin eteläinen suomi näyttää ensi viikolta vetiseltä ja loskaiseltakin, mutta Lapissa pakkanen kiristyy aika ajoin.
Tiistaina sisämaahan sataa lunta ja rannikolle myös vettä.
– Tässä vaiheessa eteläinen ja lounainen rantakaistale nousevat selvästi plussan puolelle ja eipä ole enää maanantain jälkeen tietoa seuraavasta pakkaspäivästä esimerkiksi etelä- ja lounaisrannikolla. Lämpötilakäyrä on hyvinkin nouseva tämän jälkeen ja plussan puolella mennään pääsääntöisesti yötä päivää, Mäntykannas summaa.
Mäntykannas kertoo että sadealueita lappaa meille jatkuvalla syötöllä:
– Keskiviikkona on seuraavan vuoro. Lappiin kuitenkin sateet tulevat lumena ja siellä pakkanen pääsee viikon edetessä kiristymään siten, että torstaina siellä on korkeapaine päällä, joka kylmentää sään aikalailla. Kovimmillaan pakkasta on jopa 30 astetta.
Mäntykannas kertoo, että lämpötilaerot ovat torstaina huimat Suomessa, sillä etelässä voi olla samaan aikaan reilusti yli 30 astetta lämpimämpää.
