Kotimainen vaihtoehto koronarokotuksille – nenäsumuterokote – etenee keväällä ihmiskoevaiheeseen.
Helsingin yliopiston professorin mukaan koe-eläimissä nähtyjen rokotevasteiden perusteella näyttää jo nyt lupaavalta, että nenäsumute voisi antaa suojaa myös omikronia ja mahdollisesti koronan tulevia variantteja vastaan nykyisiä markkinoilla olevia rokotteita paremmin.
Professori: Rokote huomioi koronan variantit
Nenäsumuterokotteen kehittely on viivästynyt alun rahoitusvaikeuksien vuoksi, mutta työryhmässä uskotaan, että silti tässä ollaan muuta maailmaa edellä.
– Olemme varmaan pisimmällä kehittämässä nenän kautta annosteltavaa, nimen omaan variantit huomioivaa rokotetta, kertoo virologian professori Kalle Saksela.
Sakselan mukaan koe-eläimissä nähtyjen rokotevasteiden perusteella näyttää jo nyt lupaavalta, että nenäsumute voisi antaa suojaa myös omikronia ja mahdollisesti koronan tulevia variantteja vastaan nykyisiä markkinoilla olevia rokotteita paremmin.
– Lähiviikkoina saadaan lisää käsitystä siitä, miten tällä rokotteella immunisoitujen koe-eläinten seerumit kykenevät omikronia neutraloimaan. Odotamme innolla. Olen aika vakuuttunut, että tulemme siinä pärjäämään, Saksela sanoo.
Halvempi rokote
Sumutteen hinnan arvioidaan olevan selvästi halvempi kuin nykyiset piikkirokotteet. Ensin sumute on tulossa tehostekäyttöön, mutta tarkoitus on kehittää se myös ensimmäisenä annettavaksi rokotteeksi.
