Suomen (SAL) ja Italian ampumaurheiluliitot joutuvat maksamaan vahingonkorvauksia Euroopan ampumaurheiluliiton (ESC) puheenjohtajana toimivalle Alexander Ratnerille.
Venäläis-saksalainen Ratner haastoi Suomen ja Italian ampumaurheiluliiton sekä Kansainvälisen ampumaurheiluliiton (ISSF) puheenjohtajan Luciano Rossin oikeuteen viime vuonna kunnianloukkaustyyppisillä perusteilla, kun SAL oli toimittanut pyynnön luottamusäänestyksen lisäämisestä ESC:n yleiskokouksen asialistalle.
Pyynnön allekirjoittivat SAL:n lisäksi monet muutkin ESC:n jäsenmaat, mutta Ratner haastoi vain SAL:n ja Italian ampumaurheiluliiton oikeuteen.
Saksalainen tuomioistuin määräsi Rossin sekä Italian ja Suomen ampumaurheiluliitot maksamaan vahingonkorvauksia 30 000 euron edestä sekä kuittaamaan myös oikeudenkäyntikulut. Vastaajat eivät myöskään saa toistaa luottamuskirjeessä mainittuja asioita 250 000 euron sakon uhalla.
Alun perin Ratner haki 100 000 euron vahingonkorvauksia.
Tuomioistuin vaatii myös vastaajia oikaisemaan väittään, jonka mukaan Ratner olisi vaikeuttanut IISF:n päivittäisten toimintojen siirtämistä uudelle puheenjohtajalle.

