Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisjuoksija kiisi SE:n hallissa

Konsta Alatupa (arkistokuvassa) juoksi kaikkien aikojen parhaan suomalaisen halliajan 300 metrillä.
Konsta Alatupa (arkistokuvassa) juoksi kaikkien aikojen parhaan suomalaisen halliajan 300 metrillä.Mikko Lieri / All Over Press
Julkaistu 13.01.2024 22:15
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Konsta Alatupa on juossut 300 metrin uudeksi epäviralliseksi halliratojen Suomen ennätykseksi Jyväskylässä 33,84.

Alatupa otti harvoin kilpaillulla 300 metrin matkalla halli-SE:n Jani Koskelalta 0,37 turvin nimiinsä. Koskela oli juossut kahdeksan vuotta sitten aiemman ennätyksen 34,21.

– Se oli vähimmäistavoite. Treenit ovat menneet niin hyvin, että tätä osattiin odottaa, Alatupa sanoi Urheiluliiton tiedotteessa.

Jyväskylän Kenttäurheilijoita edustavalle 24-vuotiaalle juoksijalle ei ollut haitaksi, että hän pääsi juoksemaan harjoitusolosuhteissaan Hipposhallin tiukoissa kaarteissa.

– Omat haasteensa ne tuovat, mutta ne ovat tutut kaarteet, kun täällä aina treenataan.

300 metrin Suomen kaikkien aikojen paras aika ulkoradoilla on Samuel Purolan viime kesäkuussa Lappeenrannassa kellottama 33,27.

Toiseksi Alatuvan voittamassa 300 metrin kisassa juoksi Helsingin Kisa-Veikkojen Simon Vorselman ennätyksellään 35,11.

Kehitystä

Harjoitusten perusteella niin Alatuvan kestävyysominaisuudet, voima kuin nopeuskestävyyskin ovat kehittyneet. Edistyminen antaa juoksijan mukaan odottaa paljon myös 400 metriltä, joka on hänen päämatkansa. 

400 metrillä Alatuvan halliennätys on 48,78 toissa vuodelta. Ulkona on mennyt parhaimmillaan viime vuonna 47,12.

Lisää aiheesta:

Yleisurheilussa rävähti kaksi SE:tä – "Meni hurjasteluksi"Jyväskylässä jymähti uusi pikamatkan Suomen ennätys: "Oli yllätys"Pikamatkoilla pamahti Suomen ennätyksiä – Rasmus Vehmaa, 19, huimalla sijalla maailmantilastossaSara Kuiviston kaikkien aikojen paras suomalaisaika on rikottu – matkaan liittyy erikoisuusYleisurheilun 21 vuotta vanha Suomen ennätys rikkoutui viimeinTopi Raitanen odotti parempaa sivumatkaltaan, Elmo Lakka uurasti Jyväskylässä kolme kisaa
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • 07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • Eilen18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos