Suomalaisjulkkikset säästötalkoissa: 15 yksiön energiat säästetty
Kun talvi alkaa kohmettaa lämpömittarin lukemia, kodin energiankulutus yleensä lähtee kasvuun. Toisin on kuitenkin käynyt Vuoden energiaperhe –kilpailussa.
Jääkiekkovalmentaja Erkka Westerlundin, laulaja Heidi Kyrön ja jääkiekkolegenda Jukka Tammen kodeissa sähkönsäästökuuri jatkuu entiseen malliin. Energiaperheiden omakotitaloissa on tehty huikeita energiansäästölukemia: viime vuoden kulutukseen verrattuna Westerlundeille on kertynyt jo 37 prosentin, Tammen perheelle melkein 34 prosentin ja Kyrön perheelle lähes 22 prosentin säästöt.
– Kilpailijat ovat säästäneet sähköä yhteensä yli 20 000 kilowattituntia - tällä määrällä pärjäisi koko vuoden noin viisitoista yksiötä tai seitsemän kerrostalokolmiota, kertoo Vattenfallin energia-asiantuntija Airi Laakkonen tyytyväisenä.
Sähkön lisäksi on tietysti säästynyt myös rahaa, yhteensä noin 2600 euroa.
- Laskeskelimme, että meillä on säästynyt noin 700 euroa tähän mennessä. Mitähän sitä voisi ottaa vuoden tavoitteeksi? Yltäisikö 1500 euroon? Aika mukavan suuruinen summa, sillähän tekee jo pienen lomareissun, Erkka Westerlund pohdiskelee marraskuun alussa kirjoitetussa blogissaan.
Westerlundien lomareissu saattaa olla jo yllättävän lähellä, sillä marraskuun alun jälkeen säästetyt eurot ovat lisääntyneet. Laakkosen mukaan Westerlundin perhe on ehtinyt säästää ainakin 1300 euroa.
Takkatulta ja kynttilänvaloa
Energiaperheissä ei ole tehty talven tuloa varten mitään erityisiä kommervenkkeja, vaan jatkettu entiseen tahtiin. Sähköä käyttävien laitteiden kanssa on oltu tarkkana kisan alusta asti, ja ilmojen kylmettyä perheet ovat alkaneet käyttää puita lämmitykseen.
– Olemme polttaneet olohuoneen takassa melkoisen määrän niitä kesällä innolla hakkaamiani koivuklapeja. Alakerran takka on saanut olla enemmänkin rauhassa. Ja on niitä polttopuita saunan pesäänkin riittänyt, Jukka Tammi kertoo blogissaan.
Heidi Kyrön kodissa on syksystä asti nautiskeltu takkatulen lisäksi myös kynttilänvalosta. Perhe ei kuitenkaan ole kököttänyt pimeässä ilman sähkövaloja.
– Paras tapa torjua syysmasennusta on tunnetusti valo, ja kyllä me pidetään halogeenejakin päällä iltapimeällä kynttilöiden ja led-valojen lisäksi – näkee Kiirakin paremmin leikkiä legoillansa, Heidi Kyrö tuumaa.
MTV3 / Deski
Kuvat: Lehtikuva
Uusimmat
-
11:24
Ashton Kutcher kärsi harvinaisesta sairaudesta – vaikutti näköön, kuuloon ja tasapainoon
-
11:22
Pekka Poudan hellespesiaali: Täällä lämpötila kohoaa vielä "selvästi yli 25 asteeseen"!
-
11:01
Real Madrid esitti merkillisen vaatimuksen Helsingin Olympiastadionin sisäänkäynnille – "Se ei ollut millään sopinut"
-
10:59
Sihvonen: Nuorista Leijonista erottui ylivoimainen tähti MM-avauksessa
-
10:39
Teollisuusliitto haluaa kikyn myötä palkansaajille siirtyneen maksun takaisin työnantajille
-
10:31
Ukraina: Venäjä menetti päivässä peräti yhdeksän sotilaskonetta – tässä syy
-
10:25
Terveyspalveluiden puute on johtanut jo ylimääräisiin huostaanottoihin – asiantuntijat kertovat, mitä lapsiperheet kaipaavat
-
10:17
Ukraina: Venäjä menetti päivässä peräti yhdeksän sotilaskonetta, syynä todennäköisesti Krimin kentän räjähdykset – MTV seuraa sotaa
-
10:10
Voisiko Kiinan ja USA:n välille syttyä sota? "Suhteessa Kiinaan tulee väistämättä olemaan jännitteitä"
-
10:00
Salkkarit-juonipaljastukset julki! Hahmo kuulee järkyttävän keskustelun
-
09:53
Nähdäänkö tämä mies kisaamassa republikaanien presidenttiehdokkuudesta? "Trumpiakin trumpimpi Trump"
-
09:50
Brittitiedustelu: Kreml on todennäköisesti muodostanut uuden armeijakunnan "vapaaehtoispataljoonista"
-
09:43
Mika Aaltola venäläisten viisumeista: "Ei saa sortua Putinin ansaan"
-
09:37
Jussi Hakulisen kuolema kosketti monia – ystävät ja kollegat muistelevat muusikkoa lukuisin kirjoituksin
-
09:34
Kuorma-auton ja henkilöauton kolari Kuopiossa – poliisi ja pelastuslaitos paikalla
-
09:34
Eduskunnan nettisivut toimivat nyt normaalisti palvelunestohyökkäyksen jälkeen
-
09:33
Real Madrid -valmentaja piti pelaajilleen historialuennon Helsingin olympiastadionista – kertoiko mestarivalmentaja legendana elämään jääneen knopin?
-
09:31
Kuva paljastaa yleisökadon: katsomot ammottavat tyhjyyttään nuorten MM-turnauksessa
-
09:18
Trumpin tukijat raivostuivat FBI:n ratsiasta – "Huolestuttavia viestejä, että nyt on sisällissodan aika"
-
09:00
Seineen uineen 800-kiloisen maitovalaan pelastusoperaatio on alkanut
-
Lataa lisää