Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sunday Timesin lähteet: EU valmis lykkäämään brexitin takarajaa helmikuuhun, mikäli parlamentti ei pääse sopuun ensi viikolla

2:48EU-jäsenmailta odotetaan linjauksia siitä, miten Britannian brexit-lisäaika-anomukseen pitäisi vastata – Euroopan kirjeenvaihtaja Tapio Nurminen, kertoo näkemyksensä brexitin tämän hetkisestä tilastaMTV Uutisten kirjeenvaihtaja: EU pelkää sopimuksetonta eroa – katso videolta tuore analyysi brexitin viimeisimmistä käänteistä!
Julkaistu 20.10.2019 22:20(Päivitetty 20.10.2019 22:37)

MTV UUTISET – REUTERS – TOMMI KOLEHMAINEN

Euroopan Unioni on valmis lykkäämään Britannian eroa EU:sta ensi vuoden helmikuuhun, jos pääministeri Boris Johnson ei onnistu tulevalla viikolla saamaan parlamenttia brexit-sopimuksensa taakse. Asiasta uutisoi Sunday Times -lehti.

Brittilehden diplomaattilähteiden mukaan lykkäys tulisi kuitenkin olemaan joustava, tarkoittaen sitä, että Britannia voisi lähteä EU:sta halutessaan jo aiemmin, jos se pääsee sopuun brexit-sopimuksesta.

Asiasta ei ole toistaiseksi tehty virallista päätöstä.

EU-diplomaatit ja viranomaiset kertoivat uutistoimisto Reutersille, että pahimmassa tapauksessa EU:lla on vaihtoehtoja myöntää brexitille jopa yli puolen vuoden verran lisäaikaa.

MTV Uutisten kirjeenvaihtajan Tapio Nurmisen mukaan viime viikkoina on käynyt selväksi, että EU kestää toistuvat viivytykset, koska pelkää sopimuksetonta eroa.

– Viime marraskuussa jo hoettiin, ettei mitään sopimusta enää avata. Nyt se sitten kuitenkin parissa päivässä avattiin jälleen. Kaikkiin näihin "Ei koskaan enää" -puheisiin tulee suhtautua varauksellisesti. Luulen, että kaikki tehdään, että sopimukseton ero vältetään, Nurminen sanoo.

Johnson pyysi lauantaina-iltana lain velvoittamana brexitin lykkäämistä. Brexitin viimeiseksi määräpäiväksi oli aiemmin kerrottu lokakuun 31. päivä.

Sekoittiko brexit pään? Tämä kaikki sinun tulee tietää viimeisimmistä käänteistä ja siitä, mitä tapahtuu seuraavaksi

Lisää aiheesta:

Kolmen kuukauden lisäaika torpattiin – Brexit-soppaa alusta asti seurannut toimittaja: "Tiellä oli Ranska ja Emmanuel Macronin itsetunnolla varustettu presidentti"EU-komissio: Boris Johnsonin allekirjoituksen puuttuminen ei muuta mitään – brexitin lykkäys jakaa mielipiteet eri EU-maiden välillä Näin tapahtuisi brexitille, jos lykkäyskirje jäisi tänään lähettämättä Brysseliin: "Brexit astuisi voimaan automaattisesti tämän kuun lopussa"Nyt puhuu Theresa May – miten brittiparlamentti reagoi uuteen lausuntoon?Brexit-solmu kiristyy: Nyt ei ole edes tietoa matkustaako May tänään StrasbourgiinGuardian: Brexitiä saatetaan lykätä vuoteen 2021
BrexitIso-BritanniaEUUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brexit
  • 19.5.19:44
    EU

    EU ja Britannia hakevat uutta alkua brexitin jälkeen – solmivat sopimuksen

  • 18.5.17:20
    Iso-Britannia

    EU:n jättänyt Britannia hakee nyt tiiviimpiä suhteita unionin jäsenmaihin

  • 05.09.202416:02
    Ranska

    Macron nimitti entisen brexit-neuvottelijan Ranskan uudeksi pääministeriksi

  • 28.08.202417:16
    Iso-Britannia

    Britannian tuore pääministeri Keir Starmer lupaa palauttaa suhteet EU:hun – "Ei tarkoita Brexitin perumista"

  • 24.07.202407:15
    Iso-Britannia

    MTV Lontoossa: Vientiyritykset kaikonneet, bruttokansantuote laskee – EU-ero kaduttaa brittejä, mutta paluusta ei puhuta