Sormunen yllättäen HIFK:n pääkäskijäksi: Tavoite alusta asti

Pasi Sormunen on HIFK:n uusi päävalmentaja.
Pasi Sormunen on HIFK:n uusi päävalmentaja.Lehtikuva
Julkaistu 30.07.2012 10:00(Päivitetty 30.07.2012 10:11)

Jääkiekon SM-liigajoukkue HIFK ei etsinyt uutta päävalmentajaansa kaukaa. HIFK oli ilman pääkäskijää puolitoista viikkoa, kun Petri Matikainen tarttui KHL-seura Avangard Omskin tarjoukseen.

HIFK:n, Matikaisen ja Omskin kolmiodraama on ollut melkoinen tarina, mutta ainakin yksi luku on nyt ohi. Apuvalmentaja Pasi Sormunen nousee helsinkiläisjoukkueen pääkäskijäksi.

– Tämä on ollut tavoitteeni siitä asti kun aloitin valmennushommat. Suhtaudun tuleviin haasteisiin innolla mutta nöyryydellä, Sormunen sanoo seuran nettisivuilla.

– Tilanne on tullut eteeni yllättäen ja etuajassa, mutta saamani tuki seuralta on aina ollut sitä luokkaa, että tuntuu turvalliselta ruveta hommiin.

Sormunen on toiminut liigatasolla vasta yhden kauden. Sitä ennen hän on valmentanut seuran junioreita. HIFK:n urheilutoimenjohtaja Tom Nybondas sanoo, että Sormusen uraa on rakennettu määrätietoisesti. Nopeampi aikataulu liigajoukkueen päävalmentajaksi ei horjuta luottoa.

– Sormunen tuntee seuran tavat ja arvot, pelaajat ovat hänelle tuttuja ja hän ollut keskeisessä roolissa mukana rakentamassa alkavan kauden joukkuetta. Hän on tehnyt hyvää työtä ja siksi annamme hänelle mahdollisuuden osoittaa kykynsä tässä haasteellisessa tehtävässä, Nybondas toteaa.

42-vuotias Sormunen aloitti pelaajana SM-liigauransa HIFK:ssa kaudella 1991-92.

Tuoreimmat aiheesta

HIFK