Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Soini MTV3:lle: Halla-aholle oli näytettävä kaapin paikka

Julkaistu 14.09.2011 20:39(Päivitetty 17.09.2011 03:39)

Perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin Pietarin-matka sai radan loppuosalla ikäväsävyisen käänteen. Tikkurilan asemalta tavoitettu Soini vahvisti esittävänsä Kreikkaan sotilasvallankaappausta ehdottaneen Jussi Halla-ahon erottamista eduskuntaryhmästä määräajaksi.

- Puolueen eduskuntaryhmän sääntöjen mukaan Halla-ahoa pitää kuulla ja kuuleminen on huomenna. Olen soittanut Halla-aholle ja kertonut asiasta mielipiteeni, Soini sanoi MTV3:lle.

Puheenjohtaja ei kommentoinut sitä, pahoitteliko Halla-aho kommenttejaan päivällä juuri Soinin pyynnöstä tai käskystä.

Soinin mukaan puolueen eduskuntaryhmä selvittää asian keskenään, samalla Halla-ahon oikeusturva toteutuu. Puheenjohtaja sanoi tiukkaan sävyyn, että puolueessa asetetaan nyt käytökselle rajat.

Soinin mukaan Halla-ahon lausunto ja kirjoittelu oli erittäin harkitsematonta.

- Kreikan tilanne on erittäin vakava. Haluan tehdä nyt selväksi, minkälaisessa puolueessa toimitaan. Eduskuntaryhmästä erottaminen on kova keino, ja toivonkin että asiat tulevat selväksi kaikille.

Kysymykseen siitä hävettääkö puheenjohtajaa oma eduskuntaryhmänsä, Soini ei antanut vastausta. Hän myös kiersi kysymykset Halla-ahon asemasta sanomalla itse olevansa perussuomalaisten keskeisin poliitikko.

Luottamuskysymys ensin

Soinin mukaan huomenna puolueen eduskuntaryhmässä käsitellään ensin Halla-ahon luottamuskysymys. Sen jälkeen ryhdytään miettimään muiden luottamustoimien hoitoa. Halla-aho on hallintovaliokunnan puheenjohtaja. Hänen asemansa määrää koko eduskunta.

- Tästä on selvää haittaa perussuomalaisille. Ei tällaisia kukaan puoluejohtaja kaipaa. Puolueen johtajan ikävä tehtävä on sitten osoittaa kaapin paikka, ja se aika on nyt.

- Halla-ahon täytyy pitää kynä kurissa. En lähde arvioimaan käykö näin. Harkinta-aikaa ainakin on, jos ryhmä esitykseeni määräaikaisesta erottamisesta päätyy, Soini summasi.

Katso Pekko Ylösen juttu (Seitsemän uutiset 14.9.2011)

Sumo video id

Halla-aho MTV3:lle: Kämmäyksiä sattuu

Ruohonen-Lerner Halla-ahon kirjoittelusta: Sopimatonta ja epäasiallista

Halla-aho pyörsi rajun FB-kirjoituksensa

Lisää aiheesta:

Janakkalassa pamahduksia ja räjähdysvaara: Asukkaita evakuoituRöyhkeät varkaat iskivät työmaalle Helsingissä – katso, kuinka kontissa odottikin kohtalokas yllätysPekka Poudan säälähetys keskeytyi erikoisella tavalla – "Paljon uusia meteorologeja"EU:n ilmastotavoitteeseen useita heikennyksiä: "Torjuntavoitto"Kelan etätöistä leimahti riita – MTV Uutiset selvitti: Myös muissa valtion virastoissa lähitöitä vaaditaan yksi päivä viikossaIllan uutislähetyksessä nähdään jotain ennennäkemätöntä: Droonit lentävät MTV:n studioon
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:20
    Janakkala

    Janakkalassa pamahduksia ja räjähdysvaara: Asukkaita evakuoitu

  • 05:15
    Varkaudet

    Röyhkeät varkaat iskivät työmaalle Helsingissä – katso, kuinka kontissa odottikin kohtalokas yllätys

  • Eilen21:12
    Pekka Pouta

    Pekka Poudan säälähetys keskeytyi erikoisella tavalla – "Paljon uusia meteorologeja"

  • Eilen19:27
    Ilmastonmuutos

    EU:n ilmastotavoitteeseen useita heikennyksiä: "Torjuntavoitto"

  • Eilen17:43
    Etätyö

    Kelan etätöistä leimahti riita – MTV Uutiset selvitti: Myös muissa valtion virastoissa lähitöitä vaaditaan yksi päivä viikossa