Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Halla-aho pyörsi rajun FB-kirjoituksensa

Jussi Halla-aho. (Kuva: Lehtikuva)
Jussi Halla-aho. (Kuva: Lehtikuva)Lehtikuva
Julkaistu 14.09.2011 14:54(Päivitetty 14.09.2011 15:57)

Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho on innokas yhteisöpalvelu Facebookin käyttäjä. Halla-aho hätkähdyttikin lukijoitaan julkaisemalla tilillään kommentin koskien Kreikan tapahtumia.

Halla-aho kirjoitti Facebook-seinälleen, että Kreikkaan tarvittaisiin sotilasjuntta, joka suosiostaan välittämättä voisi panna lakkoilijat ja mellakoitsijat kuriin panssarivaunuilla.

Halla-ahon mielestä yksinkertainen tosiasia on, että demokratia estää mitä tahansa poliittista hallitusta ryhtymästä sellaisiin toimiin, joilla oikeasti olisi vaikutusta Kreikan konkurssitalouteen.

Keskiviikkona iltapäivällä Halla-aho tuli katumapäälle.

Hän poisti alkuperäisen kirjoituksensa ja lisäsi sivulleen selvityksen:

– Tiedoksi, että en oikeasti kannata sotilasjunttaa Kreikkaan. Tarkoitus oli, omassa tyylilajissani, huomauttaa, että demokratiassa on vaikea toteuttaa ikäviä ja kansan vastustamia päätöksiä, vaikka ne olisivat välttämättömiä. Useimmat varmaan ymmärsivät viestin, mutta koska siihen oli helppo tarttua, sen julkaiseminen osoitti huonoa harkintaa, ja siksi olen poistanut sen.

Soini Ilta-Sanomille: Halla-aho erotettava eduskuntaryhmästä

Halla-Aho MTV3:lle: Kämmäyksiä sattuu

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Janakkalassa pamahduksia ja räjähdysvaara: Asukkaita evakuoituRöyhkeät varkaat iskivät työmaalle Helsingissä – katso, kuinka kontissa odottikin kohtalokas yllätysPekka Poudan säälähetys keskeytyi erikoisella tavalla – "Paljon uusia meteorologeja"EU:n ilmastotavoitteeseen useita heikennyksiä: "Torjuntavoitto"Kelan etätöistä leimahti riita – MTV Uutiset selvitti: Myös muissa valtion virastoissa lähitöitä vaaditaan yksi päivä viikossaIllan uutislähetyksessä nähdään jotain ennennäkemätöntä: Droonit lentävät MTV:n studioon
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:20
    Janakkala

    Janakkalassa pamahduksia ja räjähdysvaara: Asukkaita evakuoitu

  • 05:15
    Varkaudet

    Röyhkeät varkaat iskivät työmaalle Helsingissä – katso, kuinka kontissa odottikin kohtalokas yllätys

  • Eilen21:12
    Pekka Pouta

    Pekka Poudan säälähetys keskeytyi erikoisella tavalla – "Paljon uusia meteorologeja"

  • Eilen19:27
    Ilmastonmuutos

    EU:n ilmastotavoitteeseen useita heikennyksiä: "Torjuntavoitto"

  • Eilen17:43
    Etätyö

    Kelan etätöistä leimahti riita – MTV Uutiset selvitti: Myös muissa valtion virastoissa lähitöitä vaaditaan yksi päivä viikossa