Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Sofi Oksanen: Jokainen virolainen on kohdannut Suomessa huorittelua ja ryssittelyä

Tiina Raevaara halusi rakentaa tarinan, missä puuttuva saa äänen.
Tiina Raevaara halusi rakentaa tarinan, missä puuttuva saa äänen.AVA
Julkaistu 02.10.2012 07:00(Päivitetty 20.11.2012 13:14)

Kirjapiirin tiistain 2. lokakuuta jaksossa Erkki Tuomioja kohtaa Kun kyyhkyset katosivat -teoksen kirjoittaneen Sofi Oksasen. Paula Noronen haastattelee Tiina Raevaaraa, jonka Hukkajoki-kirjassa äänen saa kadonnut nainen.

Kirjailija Sofi Oksasen Kun kyyhkyset katosivat kertoo Viron historiasta 1930-luvulta 1960-luvulle; ihmisten hankalista valinnoista kahden totalitaristisen järjestelmän välissä. Kirjapiirin kuudennessa jaksossa Erkki Tuomioja tiedustelee Oksaselta, onko virolaisiin suhtauduttu Suomessa alentuvasti.

– Jokainen virolainen on tiettyinä vuosina kohdannut Suomessa niin huorittelua kuin ryssittelyäkin. Suomi oli siinä mielessä ehkä poikkeuksellinen maa, että täällä ei hirvittävästi ollut ensimmäisen polven virolaispakolaisia, toisin kuin esimerkiksi Ruotsissa, jossa he ehtivät jo muodostaa kokonaisen pakolaisyhteisön. Tänne ei myöskään uskallettu jäädä – moni joka pakeni Suomeen, pakeni myös eteenpäin, Oksanen sanoo.

Tiina Raevaara halusi rakentaa tarinan, missä puuttuva saa äänen.AVA

Kirjailija Tiina Raevaaran uutuusteos Hukkajoki antaa äänen kadonneelle.

– Hukkajoki kertoo kaikkein eniten siitä, että vaikka ihminen olisi poissa – kuollut, hävinnyt tai ei olisi ollenkaan läsnä – niin silti hän voi vaikuttaa kaikkien muiden ihmisten elämään ja heidän elämänsä voi tavallaan kiertyä tämän puuttuvan henkilön ympärille, Raevaara kuvailee.

Lue myös:

KIRJAPIIRI AVAlla tiistaisin klo 19.30. Uusinnat lauantaisin 16.30.

Tykkää Kirjapiiristä Facebookissa!




AVA

Kuvat: AVA

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Yllättävät tavat käyttää raejuustoa – oletko testannut?Lastenkirjoista poistettiin lihaviittauksia – eläinoikeusjärjestöltä palkinto kirjailijoilleNäistä sometrendeistä vuosi 2025 muistetaanPoliisi bongasi liikenteen seasta vaarallisen näyn: "Kuljettaja toisteli, että hänellä kävi nyt huono tuuri"Löysikö kahvi-Jarkko täydellisen porsaanreiän? Näin kaupat oikeasti valvovat kahvitarjousten ostorajoituksiaTätä oiretta vessakäynnillä ei pidä kuitata vaarattomana – milloin paksusuolen tähystys on tarpeen?

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 18:54
    Ruoka

    Yllättävät tavat käyttää raejuustoa – oletko testannut?

  • 16:37
    Eläintensuojelu

    Lastenkirjoista poistettiin lihaviittauksia – eläinoikeusjärjestöltä palkinto kirjailijoille

  • 13:17
    Somehitit

    Näistä sometrendeistä vuosi 2025 muistetaan

  • 10:19
    Liikennevalvonta

    Poliisi bongasi liikenteen seasta vaarallisen näyn: "Kuljettaja toisteli, että hänellä kävi nyt huono tuuri"

  • 08:11
    Kahvi

    Löysikö kahvi-Jarkko täydellisen porsaanreiän? Näin kaupat oikeasti valvovat kahvitarjousten ostorajoituksia