Maailman johtava jääkiekkoliiga NHL on jakanut vuosien varrella niin sanottua kasvattajarahaa niillä hetkillä, kun pelaaja on allekirjoittanut NHL-sopimuksen. Nyt kyseinen korvaus on menossa uusiksi.
Kasvattajarahan taustalla on ollut NHL:n ja kansainvälisen jääkiekkoliiton IIHF:n välinen sopimus, jonka perusteella NHL on maksanut tulokassopimuksen tehneistä pelaajista rahallisen korvauksen kansallisille liitoille. Liitot taas ovat jalkauttaneet rahan tiettyjen pykälien kautta niille seuroille, joita kyseinen pelaaja on edustanut ennen NHL-sopimuksen tekoa.
Korvaus on määräytynyt sen perusteella, mitä seuraa tai seuroja pelaaja on edustanut viimeisimpien neljän vuoden aikana.
Esimerkki: jos pelaaja on pelannut kaikki neljä edellisvuotta samassa seurassa, kyseinen seura kuittaa noin 230 000 euron korvauksen. Tästä kansallinen liitto, Suomessa Jääkiekkoliitto, ottaa kymmenen prosentin korvauksen.
MTV Urheilun aiheeseen liittyvä selvitys löytyy täältä.
LUE: NHL-tulokassopimusten kasvattajakorvaukset villi viidakko – rahaa tulee mutta pykälähelvetti hämmentää suomalaista kiekkoväkeä: "Eivät seurat tiedä itsekään"
Kanadalaisen tv-yhtiö Sportsnetin toimittajan Elliotte Friedmanin mukaan NHL:n ja IIHF:n välinen siirtokorvaussopimus on menossa remonttiin.

