Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sinisillä ylimääräinen ryhmäkokous sotesta – rivit rakoilevat ja eteneminen arveluttaa

7:00Puoluekriisi omin silminVideo: Sinisten sote-kantoja pohdittiin eilen Huomenta Suomessa
Julkaistu 26.02.2019 06:06

MTV UUTISET – STT

Siniset pitää aamupäivällä ylimääräisen ryhmäkokouksen käydäkseen läpi sote-uudistuksen etenemistä. Ryhmänjohtaja Simon Elon mukaan ryhmässä on selvästi tarvetta keskustella asiasta.

Eilen kansanedustaja Vesa-Matti Saarakkala asettui soteen sisältyvää valinnanvapautta vastaan ja arvioi, ettei uudistus etene sote-valiokunnasta täysistuntoon tällä vaalikaudella.

LUE MYÖS: Simon Elo kommentoi Saarakkalan irtiottoa: Siniset on sote-uudistuksen takana – "Olen puhunut Saarakkalan kanssa"

Kansanedustaja Pentti Oinonen puolestaan kertoi Iltalehdelle epäröivänsä soten puolesta äänestämistä, ja kansanedustaja Martti Mölsä sanoi STT:lle, ettei usko soten valmistuvan valiokunnasta.

Valinnanvapaus EU:n käsittelyyn?

Elo pitää perustuslakivaliokunnan aiemmin esittämiä muutostarpeita varsin teknisinä. Hänen mukaansa oikea kysymys on poliittisesti muun muassa se, pyytäisikö Suomi EU-komissiolta arvioinnin sote-esitykseen sisältyvän valinnanvapausmallin laillisuudesta EU-oikeuden näkökulmasta.

Elo on Saarakkalan kanssa yhtä mieltä siitä, että valinnanvapaus sisältää ongelmia. Saarakkalan mukaan ongelmat ovat niin suuria, että niitä ei voi käytännössä enää korjata. Elo ei suostu ottamaan kantaa siihen, ovatko ongelmat korjauskelvottomia. Hän sanoo ryhmänjohtajana edustavansa ryhmän yhteistä kantaa.

–  Siihen täytyy ryhmän ottaa huomenna kantaa, miten tämä tilanne nähdään. Siniset on ollut koko tämän käsittelyn ajan sitoutunut siihen, että sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistus tarvitaan, Elo kertoi eilen.

"Tarvitaan selkeät nuotit hallitukselta"

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta jatkaa tänään sote-mietinnön laatimista. Loppurutistus alkoi eilen perustuslakivaliokunnan saatua työnsä päätökseen.

Valiokunnan puheenjohtajan, SDP:n kansanedustajan Krista Kiurun mukaan valiokunta tarvitsee hallitukselta selkeät nuotit, jotta työssä päästäisiin eteenpäin. Kiuru toivoo, että hallituksen vastine saapuisi valiokuntaan tänään tai huomenna.

Valiokunnan varapuheenjohtajan Hannakaisa Heikkisen (kesk.) mukaan jäljellä oleva lyhyt aika riittää mietinnön hiomiseen, jos valiokunnassa on riittävästi tahtoa.

Lisää aiheesta:

Simon Elo: Kevyt EU-notifikaatio hallituksen ratkaisuehdotus valinnanvapauteen – "Katson, että voisimme olla selvillä vesillä"Sinisten Saarakkala jälleen varmana sotesta: Valinnanvapaus ei tule etenemäänMTV paikalla: Siniset kokoontuivat myrskyiseen ryhmäkokoukseen – "Pitää päättää, tehdäänkö tähän maahan minkäänlaista sote-uudistusta"Hallituksen sote-vastine valmistumassa – Ensimmäinen osa valmistui tänäänKolmaskin sinisten kansanedustaja epäröi soteuudistuksen äärellä – tästä on kyse tämän päivän sotesopassaSoten loppurutistus alkoi tylyllä viestillä valiokunnasta: "Ei tästä tule mitään – se on korjaamiskelvoton"
Sininen tulevaisuusSotePolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sininen tulevaisuus
  • 21.05.202316:49
    Puolueet

    Perussuomalaisista irtautunut Korjausliike aikoo lopettaa toimintansa – kahdet eduskuntavaalit tuottivat jättipettymyksen

  • 27.10.202215:45
    Timo Soini

    USU: Saarikko valmis keskustelemaan Timo Soinin eduskuntavaaliehdokkuudesta keskustan listalta

  • 18.01.202218:02
    Perussuomalaisten hajaannus

    Siniset vaihtaa nimensä – ja IS:n mukaan myös värinsä

  • 07.09.202118:25
    Timo Soini

    Uutissuomalainen: Sinisten jäseniä erotettu puolueesta Timo Soini -tapauksen vuoksi

  • 07.06.202114:18
    Timo Soini

    Timo Soini erotettiin Espoon Sinisistä, kertoo Länsiväylä