Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Silminnäkijä jäätävästä kohtaamisesta Helsingissä liikkuneen "asemiehen" kanssa: "Se oli kuumottava hetki"

Julkaistu 26.06.2019 18:10

Meeri Männikkö

meeri.mannikko@mtv.fi

Poliisi otti kiinni maanantai-iltana kello 23 aikoihin Helsingin Ilmalassa miehen, joka kulki kadulla käsiasetta muistuttava esine kädessään. Silminnäkijä ja poliisi kommentoivat tapausta MTV Uutiset Livessä.

MTV Uutiset tavoitti silminnäkijän, joka kertoo kohtaamisestaan miehen kanssa. Silminnäkijä kuvailee sekavasti käyttäytyneen miehen kävelleen katua samaan suuntaan hänen kanssaan ja pyrkineen juttusille.

– Hänellä olikin pistooli kädessä. Säikähdin ja käänsin nopeasti suuntaa. Se oli se kuumottava hetki, kääntää selkä, kertoo silminnäkijä.

Silminnäkijä arveli ensin, että kyseessä on pora tai taskulamppu. Lopulta hän vaikuuttui siitä, että esine oli pistooli. Poliisi kuitenkin totesi asetta muistuttaneen esineen kiinnioton yhteydessä kuula-aseeksi.

– Olihan se aika jäätävä kohtaaminen. Mietti, että miten se meidän keskustelu olisi voinut jatkua tai päättyä, silminnäkijä pohtii.

Tuolloin ei vielä tiedetty, oliko ase oikea vai ei.

Lue myös: Mies poistettiin junasta tupakoinnin ja möykkäämisen takia – kulki sekavana Helsingissä käsiaseen näköinen esine kourassaan

Esine osoittautui kuula-aseeksi

Poliisin mukaan mies oli poistettu ensin junasta tupakoinnin ja möykkäämisen takia. Hän oli myös osoitellut kyseisellä esineellä itseään, muttei uhkaillut muita.

Junasta poiston jälkeen mies oli tullut Länsi-Pasilaan, josta poliisi otti miehen kiinni.

– Hän on luopunut tästä esineestä, joka sitten osoittautui kuula-aseeksi, Helsingin poliisin rikoskomisario Pasi Tuominen kuvailee tapahtumien kulkua.

Lisää aiheesta:

Hurja käsirysy: järjestyksenvalvoja puoliksi ulkona liikkuvan metron ikkunastaHelsingin Itäkeskuksessa ilmoitus aseesta: "Pelkäsin todella paljon"Miestä osoitettiin käsiaseella rappukäytävässä Porvoossa – "Avasi kellarin oven ja osoitti suoraan pistoolilla päähän" Samuraimiekan kanssa kulkenut mies niputettiin Raisiossa – poliisin nujertaman miekkamiehen huudot tallentuivat videolleMies poistettiin junasta tupakoinnin ja möykkäämisen takia – kulki sekavana Helsingissä käsiaseen näköinen esine kourassaanHätäkeskukseen ilmoitus Turussa junaan nousseesta asemiehestä – kiinniotetuilta löytyi ase, puukko ja etälamautin
PoliisiHelsinkiSakkotuomioAmpuma-aseetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 12:18
    Kuolemantapaukset

    Tämä tiedetään Joroisten räjähdyksestä nyt: Ei viitteitä räjähdeaineista

  • 12:05
    Tulipalot

    Omakotitalo roihusi Simossa: Raunioista löytynyt ruumis

  • 10:31
    Kuolemantapaukset

    Poliisi tutkii Joroisten räjähdystä onnettomuutena

  • 09:29
    Räjähdykset

    Hotelli Joronjäljen omistaja huolestui: minne katosi yksi asukas?

  • 06:50
    Iso-Britannia

    Ainakin 10 ihmistä loukkaantunut junapuukotuksessa Britanniassa