Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sijoitusgurut kertovat vinkkinsä koronamarkkinoiden keskeltä: Näin sijoittaminen kannattaa aloittaa juuri nyt

2:07Miten koronavirus näkyi sijoitusmarkkinoilla?Video: Miten koronavirus näkyi sijoitusmarkkinoilla?
Julkaistu 16.09.2020 06:27
Toimittajan kuva

Tea Manninen

tea.manninen@mtv.fi

Sijoitusgurut kertovat, kuinka sijoittaminen kannattaa aloittaa ja mihin rahansa uskaltaa laittaa kiinni.

Koronakevät- ja kesä innostanut suomalaisia sijoittamaan.

Helsingin Sanomien mukaan yhä useampi suomalainen on sijoittanut suoriin osakkeisiin, ja kesän aikana Suomeen tuli yli 7000 kotitalousomistajaa.

Sijoittamisen aloittaminen voi olla hankalaa, mutta siihen pääsee kiinni alkupääomalla ja hyvillä vinkeillä.

Mimmit sijoittaa -tiimin puhuja Ida Ilkko kertoi MTV Uutiset Livessä, että hän pitää sijoittamisen aloittamisen kannalta tärkeänä kolmea asiaa.

On tärkeää hyväksyä, ettei sijoitettuja rahoja välttämättä saa takaisin.

– Pitää ymmärtää se, että ne rahat mitä sä sijoitat pörssiin, niin sä voit hävitä ne aina. Eli valmistaudu siihen, että et välttämättä koskaan saa voittoa, hän aloittaa.

Lue myös: Korona mullisti sijoittajan megatrendit – MTV listasi voittajat ja häviäjät

Toinen tärkeä sisäistettävä asia on niin sanottu korkoa korolle -efekti.

– Eli kun sä saat korkoa sun sijoituksille, niin se kasvanut summa kasvaa aina lisää korkoa vuosi vuodelta. Ja tää on just se hedelmä, se syy, minkä takia sijoittajat tekevät vuodesta toiseen, hän sanoo.

– Mitä aikaisemmin sä aloitat, sitä kauemmin pystyt hyötymään korkoa korolle -efektistä.

Pitkäjänteisyys kannattaa

Kolmas tärkeä pointti on pitkäjänteisyys. Siitä on täysin samoilla linjoilla myös Inderesin analyytikko Juha Kinnunen.

– Vuosikymmenien ajan yhtiö tekee sinun puolesta työtä, eli se luo omistaja-arvoa. Jos lyhyellä aikavälillä käyt kauppaa siellä ja reagoit joka uutiseen, se on nollasummapeliä sijoittajien kesken, hän selittää.

– Eli tuotto-odotus on aina pitkäjänteiselle sijoittajalle parempi.

Kinnusen mielestä tärkeitä asioita ovat myös järjestelmällisyys ja se, ettei ota liikaa näkemyksiä esimerkiksi ajoituksista.

Kinnusella on myös konkreettisia vinkkejä.

– Jos lähtisin nyt aloittamaan sijoittamisen ihan nollista, ennemmin lähtisin indekseistä ja matalakuluisista indeksirahastoista liikkeelle, niin pääsisin vähän siihen markkinatunnelmaan mukaan.

Osakepoiminnasta analyytikko suosisi sellaisia yhtiöitä, jotka tekevät hyvää tulosta ja joiden pääomat tuottavat, sillä ne ovat todennäköisesti hyviä sijoituskohteita.

Kannattaako ostaa Finnairin osakkeita?

Mihin aloittelijan nyt sitten kannattaisi sijoittaa?

Kinnusen mielestä rahoja ei kannata nyt laittaa kiinni esimerkiksi matkailualaan, joka voi koronan takia todella huonosti. Tällaisiin kuuluu esimerkiksi Finnair.

– Itse en tällä hetkellä ostaisi Finnairin osakkeita. Siinä on kuitenkin niin pitkä se tie siihen, että tämä tilanne matkailualan osalta normalisoituu, hän selittää.

– Mä ostaisin sellaisia yhtiöitä, joilla menee jo hyvin, koska käännetarinoissa on toki aina suurempi se nousupotentiaali, mutta yleensä se todennäköisyys, että se toteutuu, ei ole niin kauhean houkutteleva, Kinnunen jatkaa.

– Mä mieluummin ottaisin vähän vähemmän riskiä varsinkin siinä alkuvaiheessa, että ei vaan tipahda pois siitä pitkäjänteisestä säästämisestä, koska se on se, mikä tuottaa loppujen lopuksi hyvät tulokset.

Lisää aiheesta:

Miten sota vaikuttaa piensijoittajan suunnitelmiin? Huomioi ainakin nämä asiatBitcoin-kaupat lasta syöttäessä tehnyt Merja Mähkä muistuttaa, että pörssikurssien noustessa voi luulla itsestään liikoja: "Se on tuuria"Mitä sijoittajan pitäisi nyt tehdä – ja mitä missään nimessä ei? Asiantuntijat ruotivat tilannetta koronamarkkinoillaKannattaako yt-pommin pudottaneiden yritysten osakkeet myydä välittömästi? Näin sijoittamisen ammattilaiset ovat toimineet korona-aikanaSijoittajakonkari muistuttaa piensijoittajia maltista myös koronan seurausten kanssa: "Yleensä virhe tapahtuu siinä, että pelästytään kun kurssit tulevat alas"Haaveiletko sijoittamisesta? Asiantuntija antaa vinkit aloittelijalle: Alkuun pääsee vain 15 eurolla kuukaudessa, mutta vaarojakin on
SijoittaminenRahaPörssiMTV Uutiset LiveTalous

Tuoreimmat aiheesta

Sijoittaminen
  • 24.10.18:11
    Eläke

    Varma ja Ilmarinen saivat eläkesijoituksille vahvat tuotot

  • 15.10.18:13
    Posti

    Eläkeyhtiöt nousivat Postin suurimmiksi omistajiksi valtion jälkeen

  • 14.10.19:10
    Posti

    Näin alkoi Postin osakkeen ura pörssin päälistalla

  • 10.10.19:21
    Posti

    Postin pörssiavauksessa osakkeen arvo kahdeksassa eurossa

  • 9.10.15:55
    Posti

    Postin osakeannilla hurja suosio – valtio yli tuplasi myytävien osakkeiden määrän