Sensaatio MM-rallissa: Selkäsauna Rovanperälle ja muille – "Aivan käsittämätön!"

1:51imgOliver Solberg käsittämättömässä vauhdissa: Uran ensimmäinen pohja-aika – "Unelmani toteutui".
Julkaistu 18.07.2025 10:11
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

Viron MM-rallissa mahdollisuuden Toyotan Rally1-autolla saanut Oliver Solberg avasi perjantain ajopäivän käsittämättömällä vedolla. 

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Viron MM-ralli 17.–20.7.
Pe: EK:t 2–8 klo 9.16 alkaen
La: EK:t 9–17 klo 8.23 alkaen
Su: EK:t 18–20 klo 9.39 alkaen

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

MTV Urheilun seurantaan Viron MM-rallin perjantaipäivästä pääset tästä linkistä!

Solberg iski uransa ensimmäisen pohja-ajan peräti 5,3 sekunnin erolla Toyotan suomalaistähteen Kalle Rovanperään. Kyseessä oli Solberg ensimmäinen kunnon erikoiskoe Toyotan Rally1-autolla.  

– Aivan käsittämätön veto! MTV Urheilun selostaja Juho Kokko äimisteli. 

– Kilpailun kärkeen, ja ensimmäistä kertaa urallaan pohja-ajassa kiinni. 

Lue myös: Raju yksimielisyys Sami Pajarista – "Kaikki paineet"

Pohja-ajalle saatiin varmistus, kun Rally1-kuskit olivat maalissa. WRC2-luokkaa tällä kaudella hallinnut ja Toyotalta näyttöpaikan saanut ruotsalainen oli aivan äimänä maalissa. 

– Minulla tulee tunteet pintaan, Solberg sanoi naureskeltuaan hetken.

– En ole täällä ajamassa voitosta. Tässä toteutui unelmani, ruotsalainen jatkoi ääni väristen.

Yllä olevalla videolla Solbergin ajoa ja reaktiot maalissa. 

MTV Urheilun asiantuntija Janne Ferm oli vaikuttunut näkemästään. 

– Hän on ansainnut tämä ilon. Onneksi on pitkä siirtymä, sinne nyt vähän rauhoittumaan. Sitten sama fokus, ja jatkaa tuosta. Hieno aloitus! Ferm kommentoi. 

Kisan alla on puhuttu paljon Solbergin ja Toyotalla koko kauden ajavan suomalaislupauksen Sami Pajarin vertailusta Virossa. Perjantain avauspätkän perusteella tämä vertailu meni tyrmäävällä tavalla Solbergille. Hän kukisti Pajarin peräti 21,5 sekunnilla vain pykälää paremmalta lähtöpaikalta.

Pajarilla oli ilmeisesti jotain vikaa autossaan moottoripuolella, sillä autokunta oli korjaushommissa siirtymällä erikoiskokeen jälkeen.  

Kisan kolmas erikoiskoe starttaa kello 10.09.  

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli