Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Julkaistu 11.04.2021 15:03
Toimittajan kuva

Iriz Silander

iriz.silander@mtv.fi

iriziriz

Kaisa Merelä, 26, kertoo MTV Uutiset Liven haastattelussa siitä, miten päätyi ammattiinsa seksuaalikasvattajana ja mitä hän oppi, kun hän jätti Suomen ja lähti valloittamaan Yhdysvaltoja.

Seksuaalikasvattajaksi vuonna 2019 valmistunut Kaisa Merelä on tunnettu puhujana, sekä sosiaalisen median vaikuttajana nimellä Kaisaminni.

Naisella on myös suosittu Himocast-niminen podcast-ohjelma, jossa hän puhuu avoimesti seksistä. Merelä haluaa voimaannuttaa naisia olemaan rohkeampia, siksi hän käyttää työstään myös termiä naisten voimaantumisvalmentaja ja pitää naisille suunnattuja verkkokursseja.

26-vuotias Merelä unelmoi nuorena näyttelijäntöistä. Hän yritti päästä sisälle alan kouluihin tuloksetta. Siitä noussut raivo avasi naiselle uuden suunnan elämälle.

– En päässyt minnekään sisään. Kun se ei lähtenyt luontevasti jatkumaan ja jäin puille paljaille. Se kiukku ja viha, koska olin laittanut sydämeni esille siellä pääsykokeissani ja se ei johtanut mihinkään. En voinut käsittää sitä, että joku muu päätti minun kohtalostani.

– Minussa heräsi yrittäjä, että päätän itse mitä elämässäni tapahtuu ja minne pääsen. Se on yrittäjyyden ydin, että olen itse vallassa.

Videolla Merelä kertoo, miten matka Yhdysvaltoihin muutti hänen elämäänsä ja ajattelutapaa ihmisenä. Hän myös kommentoi julkisuudessa velloneeseen naisvihapuheeseen.

– Nainen nähdään aina, joko himon kohteena, väkivallan kohteena tai hupsuna ja tyhmänä.

Seksuaalikasvattaja Kaisa Merelä, 26, kyllästyi muiden määräilyyn ja teki oman menestystarinansa: "En voinut käsittää sitä, että joku muu päätti minun kohtalostani"

Katso koko haastattelu videolta!

Lisää aiheesta:

Love Island -Peppina sairastui puhumistyössään: "Olin vuoden päivät toipilaana"Inttipoikien seksisymbolina työskentelevä perheenäiti Sara, 35, antaa neuvon Onlyfans-työstä haaveileville: "Et pärjää pelkästään sillä, että olet kaunis"Arttu Mustonen ilmoitti somessa irtisanoutuneensa päivätyöstään ja uskoi uransa lähtevä liitoon – yksi seikka pelasti uhkarohkean päätöksen tehneen nuorukaisenDiili-voittaja Sointu Borg sai aikaan valtaisan someilmiön – ei selittele, miksi otti silikonirinnat ja poseeraa seksikkäissä kuvissa: "Teen, mitä haluan"Kohtalo puuttui peliin – Maisa Torppa paljastaa, miten hän päätyi lentoemännäksi: "Vuosi sitten elämässäni oli suurin kriisi"Veronica Verho muutti 17-vuotiaana yksin Helsinkiin – unelmien tavoittelu tyrmättiin täysin: "Minulle soitettiin ja sanottiin, että sinusta ei tule yhtään mitään"
Seurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Seurapiirit
  • Eilen15:11
    Aki Manninen

    Rita Niemi-Manninen kommentoi aviomiehensä uutta aluevaltausta: "Riskialtista"

  • Eilen14:20
    Kiti Kokkonen

    Kiti Kokkonen julkaisi rajun kuvan

  • Eilen14:09
    Aki Manninen

    Immu Ilmén palaa kehään – saa vastaansa Aki Mannisen

  • Eilen13:24
    Katri Kulmuni

    Katri Kulmunin kolmas lapsi syntyi

  • Eilen10:01
    Linnan juhlat

    Robin Packalen ei mennyt viime vuonna Linnan juhliin – kutsuttiin uudelleen