Seitsenottelu hallitsi yleisurheilun MM-kisojen sunnuntaipäivää

Carolina Klüft, Photo: Stuart Hannagan/Getty Images
Carolina Klüft, Photo: Stuart Hannagan/Getty ImagesCopyright Allsport 2003
Julkaistu 07.08.2005 16:22(Päivitetty 07.08.2005 16:51)

Yleisurheilun MM-kilpailujen sunnuntain päiväkisoissa päähuomio oli naisten seitsenottelun mestaruustaistelussa. Ennen kello 20.10 juostavaa ottelun päätöslajia 800 metriä Ruotsin Carolina Klüft johtaa Ranskan Eunice Barberia 18 pisteellä. Juoksusta on luvassa sekuntitaistelu.

Kisarupeaman suomalaisista vain estejuoksija Jukka Keskisalo pystyi venymään kauden parhaimpaansa. Keskisalon aika 8.25,14 toi erässä seitsemännen sijan, mutta ei pääsyä välieriin. Keskisalo ei ehtinyt saada riittävästi harjoitusta alle kesäkuun loppuun asti kestäneen pohjevamman takia.

Osan MM-tavoitettaan täytti myös Heidi Hannula, joka hankki naisten 100 metrillä jatkopaikan ajalla 11,51 ja kilpailee uudelleen illalla satasen toisissa alkuerissä.

Naisten 400 metrillä Kirsi Mykkänen ei saanut itsestään parastaan irti, eikä vaisu aika 53,10 riittänyt jatkoon.

Naisten 20 kilometrin kävelyssä Outi Sillanpää oli 35:s eli viimeinen maaliin asti kävelleistä. Hänen aikansa 1.41.03 jäi Venäjän Olympiada Ivanovan ME-tuloksesta yli 15 minuuttia. Ivanova oli Helsingin Mannerheimintien reitillä omaa luokkaansa ajalla 1.25.41.

Naisten kiekonheiton karsinnassa seitsemän naista ylitti karsintarajan 61 metriä, ja finaaliin riitti tulos 59,30.

Naisten seiväshypyn karsintakilpailussa Venäjän ME-nainen Jelena Isinbajeva hyppäsi kahdesti: korkeudet 440 ja 445 ylittyivät helposti ja paikka loppukilpailuun varmistui. Seitsemän naista ylitti karsintarajan, ja finaaliin pääsi lisäksi kuusi naista tuloksella 440.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu