Ostravassa kova yleisurheiluilta - Keränen venyi uuteen kärkitulokseen

29.13131616
Toni Keränen heitti Ostravassa kauden kotimaisen kärkituloksen.
Julkaistu 24.06.2025 21:21
Toimittajan kuva

Joni Vainio

joni.vainio@mtv.fi

Ostrava Golden Spike -kilpailussa miteltiin varsin kovatasoinen yleisurheiluilta. 

Mukana olivat muun muassa seipään ME-mies Armand Duplantis, oivassa tuloskunnossa oleva keihäänheittäjä Neeraj Chopra ja 110 metrin aidoissa oli mukana hallitseva olympiavoittaja Grant Holloway. Kiinnostava nimi oli myös Femke Bol, joka nähtiin 400 metrin aitojen sijaan saman matkan sileällä.

Illan odotetuimmasta suorituksesta vastasi kenties odotetusti Duplantis, joka hyppäsi ensin uuden kisaennätyksen 613, jonka hän ylitti ilmavasti. Voiton varmistuttua Duplantis haki jälleen uutta ME-tulosta, mutta rima putosi kolme kertaa tuloksesta 629.

Duplantis on tällä kaudella ylittänyt kuusi metriä tai enemmän jo kahdeksan kertaa.

– Nautin kisasta. Hypyt olivat hyviä, mutta tuntui, ettei tankki ollut aivan täynnä, Duplantis totesi kisan jälkeen.

Suomalaisittain kiinnostavin laji oli miesten keihäs, jossa nähtiin Toni Keränen. Limingan Niittomiesten urheilija kiskaisi kolmannella heitollaan kauden parhaansa, ja kotimaisen kärkituloksen 82,26 metriä. Sillä tuloksella hän oli kilpailun neljäs.

Keränen ei ollut tyytyväinen heittoihinsa, mutta ei myöskään huolissaan. Kuntoa on tähdätty loppukauteen.

– Vielä ei ole paras vire. Tuntuu, että saan kropasta 90 prosenttia irti. Siellä on vielä pikkuisen varaa säätää loppukauteen. Tuntuu silti, että nyt alkukaudesta on jäänyt vähän piippuun. Sieltä voisi tulla pidempi heitto, Keränen kertaisi Urheiluliiton tiedotteessa.

Ostravassa Keränen sai tuloksen vain kolmella heitolla.

– Nyt taistelin viivan kanssa. Ne eivät olleet tahallisia yliastumisia, menivät vaan yli. Vauhti tuli hyvin, ja jalat toimivat vähän liiankin hyvin. Siirsin kilpailun aikana askelmerkkiä taaksepäin puolitoista metriä, joka ei ole tavallista, Keränen sanoi.

– Noista mitatuista heitoista pisimmässäkään en saanut kropasta yhtä painetta keihääseen. Väistin alta pois. Se sattui vain olemaan paremmassa asennossa.

Voittoon riuhtaisi Chopra tuloksella 85,29m. Kisan toinen oli oman ennätyksensä heittänyt, eteläafrikan Douw Smit. jonka paras kaari kantoi 84,12m.

Olympiavoittaja Holloway taipui 110 metrin aidoissa maanmiehelleen Dylan Beardille, jonka voittoaika kirjattiin luvuin 13,13. 

Naisten 400 metrin ratakierroksella Bahrainin Salwa Eid Naser kesti ennakkosuosikin paineet ja kiisi voittoon ajalla 49,15, joka oli samalla uusi kisaennätys. Bol oli kisan kolmas.

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu