Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Sebastian Vettel haikailee Kimi Räikkösen perään, Charles Leclercin ajamisessa iso riski – Ferrarin tähtikaksikosta rohkea näkemys

/All Over Press
Julkaistu 04.03.2020 10:31
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Sebastian Vettel ja Charles Leclerc muodostivat jo viime kaudella mielenkiintoisen kuljettajakaksikon Ferrarilla, mutta se toi mukanaan myös ongelmia. Entinen F1-kuski Christijan Albers antoi suoran mielipiteensä kaksikosta.

32-vuotiaan suorituskäyrä osoitti myös viime vuonna alaspäin, kun hän sortui jälleen useisiin virheisiin. Lisäksi ensimmäisen kautensa Ferrarilla ajanut Charles Leclerc osoitti useissa kisoissa olevansa nelinkertaista maailmanmestaria nopeampi.

LUE MYÖS: Ex-mekaanikko nimeää Kimi Räikkösen yhdeksi turhauttavimmista työkavereista – liika hauskanpito kostautui: "Kimi ei ole tehnyt niin"

Erinäiset tapaukset ovat vuosien varrella osoittaneet, että Vettelin hermo kiristyy nopeasti, jos tallitoverit pistävät saksalaisen koville. Kolme kaudella F1:ssä ajanut Christijan Albers on huomannut Vettelin Akilleen kantapään.

– Vettelillä on nopeutta, mutta välillä hän ärsyyntyy, kun joku on yhtä nopea. Siksi hän halusi pitää Kimin tallitoverinaan. Turvallisuussyistä, Albers sanoo grandpx.newsin mukaan.

Vettel ja Leclerc taistelivat kiivaasti keskenään viime kaudella. Kaksikon välinen kilpailu aiheutti harmaita hiuksia myös Ferrarin välille, sillä toisinaan kaksikon jääräpäisyys maksoi kalliita MM-pisteitä.

– Kun katsot suorituksia, ne eivät vain ole hyviä. Vettelin ja Leclercin kamppailu on tuonut monia ongelmia ja maksanut pisteitä, Albers sanoo.

LUE MYÖS: F1-pomo jyrähti koronaviruksesta – puuttui ristiriitaiseen tilanteeseen: ”Silloin emme järjestä kisaa”

Ennen viime kauden alkua Ferrari linjasi Leclercin aloittavan tallin kakkoskuskina, mutta nuori monacolainen osoitti nopeasti, että hän pystyy haastamaan Vettelin ja muut kärkikuskit vahvasti. Leclerc ajoi kauden aikana upeasti kuusi paalupaikkaa ja kaksi voittoa. Albers nostaa Leclercin ajotyylistä esiin kuitenkin huomattavan seikan, joka aiheuttaa ihmetystä.

– Hän on ensimmäinen kuljettaja, jota en osaa arvioida. Mielestäni Leclerc aina yliajaa autoaan. Minulle on täysi mysteeri, miten hän jatkuvasti puristaa noita aikoja, kun hän ajaa niin villisti, Albers ihmettelee.

– Tämä on hänelle tärkeä vuosi. Nyt näemme, pysyykö hän aina vahvana ja tasaisena paineen alla. 

Lisää aiheesta:

Lewis Hamiltonille tukea yllättävältä suunnalta: Charles Leclerc tyrmää mestariin kohdistetun kritiikinCharles Leclerc hehkuttaa suurta muutosta Sebastian Vettelin lähdettyä Ferrarilta Vanha nokkimisjärjestys historiaa? Charles Leclercin huippuotteet pakottavat Ferrarin muutoksiin – "Kaikki ovat ymmärtäneet sen"F1-lehdistökatsaus: Charles Leclercista leivotaan jo mestaria ympäri Eurooppaa – ”Ferrarilla on kaksi ongelmaa, toinen niistä on Sebastian Vettel”Näkökulma: Charles Leclerc ravisteli haaveilevan tallijohdon hereille – ja sekös on pulma Ferrarille”Charles Leclerc alkaa lyödä Vetteliä välittömästi” – Ferrarin pudottama kuskilupaus lataa kovia sanoja myös Kimi Räikkösestä
F1Sebastian VettelCharles LeclercFerrariUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"