Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Schumi uskoo yhä mahdollisuuksiinsa

Michael Schumacher, kuva: Clive Mason/Getty Images
Michael Schumacher, kuva: Clive Mason/Getty ImagesgETTY
Julkaistu 13.06.2006 06:47

Michael Schumacher myöntää, ettei kakkossijan tuonut Silverstonen F1-kisa sujunut hänen osaltaan täysin tyydyttävästi. Siitä huolimatta hän uskoo mahdollisuuksiinsa kuroa Fernando Alonson MM-pistejohtoa kiinni.

- Barcelonan hyvän testin jälkeen odotimme olevamme nopeampia Silverstonessa, Schumi totesi sunnuntain GP:stä virallisilla nettisivuillaan.

Alonso on hankkinut kauden kahdeksan kisan aikana 23 pisteen johdon Schumiin.

- On toki reilua sanoa, että mestaruudesta taisteleminen on äärimmäisen vaikeaa, jos asiat jatkuvat tällä tavalla. Täytyy kuitenkin ottaa huomioon, ettei kausi ole vielä edes puolivälissään. Kun Fernando on pystynyt hankkimaan itselleen tällaisen etulyöntiaseman ensimmäisellä puoliskolla, on yhtä lailla mahdollista, että hän menettää sen vielä. Sillä tavalla minä ja kaikki tallini työntekijät katsovat tilannetta, Schumacher kertoi.

- Luovuttaminen ei ole vaihtoehto, eikä siihen ole syytä. Kisoja on liian paljon jäljellä sen tekemiseen, Schumi jatkoi.

Alonsolle riittäisi mestaruuden varmistamiseen kakkossija kaikissa loppukauden kymmenessä kisassa, vaikka Schumacher voittaisi ne kaikki. Schumi aikoo kuitenkin taistella.

- Totta kai tiedämme, että meidän täytyy alkaa kaventaa nyt eroa. Se onnistuu vain olemassa Fernandoa ja Renault'a nopeampia. Se on vaikeaa, koska he tekevät niin mahtavaa työtä, mutta siksi tämä onkin niin jännittävää. Ei ole mitään parempaa kuin rankka ja vaikea taistelu. Sellainen on äärimmäisen innostavaa. Haluan ajatella, että kaikki on meille vielä mahdollista.

Schumin mukaan jo kaksi seuraavaa Pohjois-Amerikan kisaa, Kanada ja USA, saattavat muuttaa voimasuhteita.

- Nämä kaksi rataa ovat ominaispiirteiltään täysin erilaisia. Yksikään talli ei ole testannut niillä. Käytämme radoilla täysin erilaisia aerodynamiikkapaketteja. En pysty vielä arvioimaan, kuinka pärjäämme niillä verrattuna muihin, Schumi puntaroi.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Ecclestone haluaisi Ranskan ja Britannian GP:t vuorovuosinButtonin F1-voitosta lisäpotkua SilverstonelleF1-varikon suosikkilehti myös netissäBMW-pomo: Olemme sarjan neljäs voimatekijäSchumi uskoo yhä mahdollisuuksiinsaAlonso sai kehut Ferrari-leiristä
Britannia 2006

Tuoreimmat aiheesta

Britannia 2006
  • 10.11.200617:18
    Britannia 2006

    Ecclestone haluaisi Ranskan ja Britannian GP:t vuorovuosin

  • 13.08.200612:11
    Unkari 2006

    Buttonin F1-voitosta lisäpotkua Silverstonelle

  • 19.06.200620:40
    Britannia 2006

    F1-varikon suosikkilehti myös netissä

  • 18.06.200614:32
    Kanada 2006

    BMW-pomo: Olemme sarjan neljäs voimatekijä

  • 13.06.200606:46
    Britannia 2006

    Alonso sai kehut Ferrari-leiristä