Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sanna Marin MTV:lle: Hallitus tekee työllisyyspäätökset vielä tämän vuoden aikana

Katso Sanna Marinin koko haastattelu MTV uutiset Liven lähetyksestä.
Katso Sanna Marinin koko haastattelu MTV uutiset Liven lähetyksestä. Lehtikuva
Julkaistu 01.12.2020 17:40

Eevi Kinnunen

eevi.kinnunen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Vesa Kallionpää

vesa.kallionpaa@mtv.fi

VesaKallionpaa

Pääministeri Sanna Marin (sd.) uskoo, että keinot yli 55-vuotiaiden työllisyyden parantamiseksi löytyvät vielä tämän vuoden aikana. 

Työmarkkinajärjestöjen neuvottelut asian tiimoilta päättyivät eilen tuloksettomina. Hallitus oli antanut järjestöille marraskuun loppuun asti aikaa neuvotella keinoista, joilla työuran loppupäässä olevien työllisyyttä kohennettaisiin. 

Neuvotteluissa sekä työnantaja- että työntekijäjärjestöt olivat valmiita poistamaan yli 55-vuotiaiden työllisyyttä heikentävän eläkeputken. 

Järjestöt eivät kuitenkaan päässeet sopuun siitä, miten putken poistoa kompensoitaisiin työntekijöille.

Marin uskoo, että hallitus pääsee asiasta sopuun aikataulussa, eli tämän vuoden aikana. Hallitus pui keinoja jo keskiviikkona.

– Tässä pitää olla mukana niin työllisyysasteen parantamisen elementit kuin tietenkin myös työntekijöiden turvan parantamisen elementit. 

Marin ei vielä valota keinoja

Marinin mukaan hallituspuolueet ovat sitoutunut työllisyysasteen nostamiseen. Hänen mukaansa esimerkiksi lähestyvien kuntavaalien ei saa antaa vaikeuttaa päätöksentekoa.

– Hallitus on hyvin sitoutunut siihen, että työllisyyttä tullaan parantamaan tällä hallituskaudella siten, että päätökset tehdään nyt.

Lisää aiheesta:

Sosiaali- ja terveysministeri Sarkkinen MTV:n Uutisextrassa: "Vaikea kuvitella, että vasemmistoliitto hyväksyisi työttömyysturvan leikkauksia"Pääministeri Sanna Marin uskoo, että keskusta pysyy hallituksessaHallitus alkaa seuraavaksi neuvotella eläkeputkesta – EK ja SAK jättävät terveisensä neuvottelupöytään: "Tämä on tietysti se suuri huoli"Aika on käymässä vähiin: työmarkkinajärjestöt jatkavat yhä neuvotteluita työttömyysputken tukkimisestaHallituksen budjettivääntö alkaa: pöydällä eläkeputken ja turpeen kohtalo – "Toivotaan-tyyppiset ratkaisut eivät riitä"Sipilä toivoo työmarkkinoilta joustavuutta työllisyystavoitteen saavuttamiseksi – "Ei me enää eletä Neuvostoliiton viisivuotisessa suunnittelukaudessa"
PolitiikkaMTV Uutiset LiveTyöllisyysKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 19:10
    Itsenäisyyspäivä

    Suora lähetys: 612-soihtukulkue kohtaa vastamielenosoittajat Helsingissä, poliisi ottanut kiinni yhden ihmisen – MTV seuraa

  • 17:58
    Linnan juhlat

    Presidentti Stubb MTV:lle: "Nukun yöni hyvin, mitä enemmän informaatiota viranomaisilta saan"

  • 15:58
    Elon Musk

    Elon Musk haluaa lakkauttaa EU:n – hyökkäsi Henna Virkkusen kimppuun: "Rakastat sensuuria enemmän kuin elämää"

  • 13:00
    Maanpuolustus

    Vihreät: Suomi tarvitsee maanpuolustusveron – "Isänmaalliset suomalaiset olisivat tähän valmiita"

  • 00:01
    Itsenäisyyspäivä

    Katso koko lista reservin upseerien ylennyksistä