Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Ruotsissa: Saksan Scholz tänään Pohjoismaiden vieraana – pöydällä painavia asioita, ja muistissa Stubbin sanat

2:00MTV Tukholmassa: Orpo tapaa muut Pohjoismaiden pääministerit – esillä Ukraina-tukiKatso video: Nämä asiat nousevat esiin Scholzin Tukholman-vierailulla.
Julkaistu 13.05.2024 07:10
Toimittajan kuva
Janne Hopsu

janne.hopsu@mtv.fi

Pohjoismaiden pääministerit ja Saksan liittokansleri Olaf Scholz tapaavat tänään Tukholmassa. Vaikka asialistalla on talouskysymyksiä, tärkeimmäksi nousee Ukrainan vaikea tilanne, ja Venäjän vaikutusyritykset Euroopassa.

Pohjoismaiden viiden pääministerin yhteiskokoontumiset eivät ole tavatonta, mutta tänään mukana Tukholmassa on EU:n raskainta sarjaa.

Saksan liittokansleri Olaf Scholzin kanssa keskustellaan taloudesta, luultavasti ainakin vihreästä siirtymästä, ja kuusikko myös vierailee Nokian kilpailijan Ericssonin pakeilla.

Mutta akuutein aihe isännän Ulf Kristerssonin, Tanskan Mette Fredriksenin, Norjan Jonas Gahr Stören, Petteri Orpon, Islannin Bjarni Benediktsonin ja liittokansleri Olaf Sholtzin pöydällä ovat Ukraina ja Venäjä.

Ukraina kärsii kroonisesta ase- ja ammuspulasta, eikä se tahdo löytää rintamille riittävästi miehiä ja naisia aseisiin. Nyt Venäjä hyökkää koillisessa Harkovan alueella. 

Lue myös: Zelenskyi: Harkovan seudun raja-alueella kiivaita taisteluita

Valtava apupaketti ei ratkaise kaikkea

Yhdysvaltain kymmenien miljardien dollarien apupaketti tulee paikkaamaan huutavaa pulaa, mutta se ei ole taikasauva sodan ratkaisemiseksi. 

EU-maat ja Norja ovat tukeneet Ukrainaa tykein, panssariajoneuvoin ja ilmapuolustusjärjestelmin, mutta esimerkiksi viimeksi mainittuja on Ukrainan kannalta liian vähän, sillä Venäjä pommittaa energialaitoksia ja muuta infrastruktuuria.

Tykinammuksia yritetään saada maailmalta. Esimerkiksi Tshekki on saanut niitä kerättyä, mutta Euroopan oma ammus- ja muu asetuotanto on yhä tahmaista, saatikka että sitä kyettäisiin yhdessä nopeasti lisäämään. Yhdysvallat on tykinkranaateissa huomattavasti merkittävämpi auttaja. 

Saksa on Euroopan maista auttanut Ukrainaa eniten, vaikka sitä on arvosteltu muun muassa voimakkaiden Taurus-ohjusten lähettämättömyydestä.

Taurusten arvioidaan kykenevän tuhoamaan Venäjältä sen miehittämälle Krimille johtavaa Kertshinsalmen siltaa. Saksa pelkää, että Taurusten ilmestyminen Ukrainan arsenaaliin kärjistäisi sotaa.

Viime viikolla Saksan-vierailullaan presidentti Alexander Stubb kuitenkin moitti Saksan arvostelijoita.

– Tulisi nähdä metsä puilta, Saksa tekee enemmän kuin osuutensa, hän totesi.

Antavatko pääministerit kokouksensa päätteeksi konkreettisia lisäsitoumuksia Ukrainalle, jää nähtäväksi iltaan.

Ukraina on nyt EU-jäsenehdokas

Pääministerit ja Scholz käsittelevät ennakkotietojen mukaan myös Venäjän hybridiuhkia, kuten vaikuttamista lähestyviin europarlamenttivaaleihin.

Läntiset tiedustelupalvelut ovat lisäksi varoittaneet Venäjän erilaisista, jopa tappavista sabotaasi-iskuista Euroopassa. 
Viime huhtikuussa Ruotsi perusti Pohjoismaiden ja Baltian, niin kutsutun NB8-ryhmän, kanssa korkea-arvoisen neuvonantajaryhmän Ukrainan EU-jäsenyyttä ajamaan.

Ukraina on nyt jäsenehdokasmaa, ja tällä yritetään sekä luoda myönteistä mielialaa että painostaakin Ukrainaa kohti EU-tapoja. Se ei vielä täytä kriteerejä. Maa käy sotaa, ja korruptio Ukrainassa on yhä suurta ja laajaa. 

EU-maista erityisesti Unkari haluaa jarrutella jäsenyysprosessia, ja suurena vilja-aittana Ukrainan jäsenyys herättää huolta ainakin EU:n itäisissä maissa maatalouskysymyksissä.

Lisää aiheesta:

Ukrainan ilmatorjuntaan etsitään pika-apua EuroopastaStoltenberg: Ukraina menestyisi rintamalla paremmin, jos Nato-maat tekisivät tarvittavanSaksalta harvinaisen suoraa puhetta muille EU-maille – Nato ja Ukraina kokoustavat aseavustaJos Saksa ei kiristä otettaan Venäjästä, tulee hinta olemaan kova – "Sitä saksalaiset eivät ole kunnolla ymmärtäneet"Miten Eurooppa vastaa energian hintojen nousuun ja Venäjän toimiin talven lähestyessä? EU:n huippukokouksessa etsitään kaikille sopivia keinojaKommentti: Venäjä ei ole tuonut Ukrainan rajalle parasta kalustoaan vain uhitellakseen – EU-huippukokous käydään kriisitunnelmissa
SaksaPohjoismaatPetteri OrpoMaailmanpolitiikkaUkrainaUkrainan sotaVenäjä
Ruotsi
Tanska
Norja
Islanti
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Saksa
  • 8.9.16:21
    Patria

    Ensimmäiset Patrian 6x6-miehistönkuljetusvaunut Tanskaan

  • 4.9.16:02
    Liikenneonnettomuudet

    Auto ajoi ihmisjoukkoon Berliinissä – useita loukkaantui onnettomuudessa

  • 3.9.19:39
    Ukrainan sota

    Putin toivotti Zelenskyin tervetulleeksi Moskovaan – Ukraina: Ei tule onnistumaan

  • 30.8.11:44
    Äärioikeisto

    Sukupuolistatustaan muuttanut uusnatsi ei saapunut ajallaan naisvankilaan: "Rakkaita terveisiä Moskovasta"

  • 29.8.20:20
    Veneet ja laivat

    Vakoilualukseksi epäilty HAV Dolphin lähti Vaasan satamasta