Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:02Näin Saksassa tiedotetaan ulkonaliikkumisrajoituksista: Paloautot kiertävät asuinalueita ja huudattavat megafoneista infoa saksaksi ja englanniksi: ”Pysykää kotonanne”Video: Näky on pysäyttävä. Paloautot kiertävät asuinalueita Münchenissä ja huudattavat megafoneista infoa ulkonaliikkumisrajoituksista saksaksi ja englanniksi.
Julkaistu 23.03.2020 16:46
Toimittajan kuva

Sanna Ketola

sanna.ketola@mtv.fi

Saksa on ottanut kovia keinoja käyttöön pitääkseen kansalaiset poissa julkisilta paikoilta.

Münhenissä asuva suomalainen Ville Ojanen oli sunnuntaina päiväkävelyllä, kun kotinsa lähistöllä hiljaisella tiellä häntä vastaan ajoi paloauto. Ojanen kertoo MTV Uutisille, että Münheniin asetettuja ulkonaliikkumisrajoituksia valvotaan aktiivisesti, ja paloauton megafonit pauhasivat viestiä kansalaisille.

– Megafoneista kuului, että julkisilla paikoilla liikkumista tulee välttää, ja että ihmisten tulee pysyä kotona.

Noin kymmenen kilometrin tuntivauhtia ajanut paloauto kiersi asuinalueita ja huudatti infoa megafoneista tauotta. Tiedotus kuului saksaksi ja englanniksi.

"Poliisi selkeästi valvoo tilannetta"

Ojanen kuvailee suurkaupunki Münchenin katuja tänä päivänä hiljaisiksi. Viranomaiset valvovat ulkonaliikkumista ja ulkonaliikkumisrajoitusten rikkomisesta seuraa rangaistus.

– Poliisi selkeästi valvoo tilannetta ja näitä paloautoja liikkuu kaduilla. Myös helikoptereita on näkynyt taivaalla.

Lue myös: Mistä koronaviruksen voi tunnistaa? Katso täältä viruksen tyypillisimmät oireet

Ojanen pitää tärkeänä, että koronaviruksen leviämisen ehkäisemiseksi tehdään toimenpiteitä.

– Rajoituksia on tullut tasaisesti. Toivotaan, että leviämistä saadaan hidastettua.

Saksalla järeitä keinoja ihmisten pitämiseksi pois julkisilta paikoilta: Paloautot kiertävät asuinalueita ja huudattavat megafoneista infoa saksaksi ja englanniksi – "Pysykää kotonanne"

Lisää aiheesta:

Saksa suunnittelee rajoitusten höllentämistä ensi viikoksi – Merkel ehdottanee kukka- ja kirjakauppojen avaamistaSaksan kireät koronarajoitukset astuvat voimaan – suurin osa kaupoista suljetaan: "Ihmiset ovat väsyneitä huolellisuuteen"Koronavirusepidemia kiihtyy Ranskassa: Maassa jo 21 punaista aluetta – Pariisissa otettiin käyttöön maskipakko"Me olemme toinen aalto!" Jopa 17 000 marssi koronarajoituksia vastaan Berliinissä – Saksassa kirjattu yli 950 tartuntaa päivässäKiinassa asuvan Vesan korona-arkea ohjaillaan kännykkäsovelluksella: "Asiointi tyssää monissa paikoissa, mikäli sovellus näyttää punaista"Poliisi keskeytti "massiiviset" karaokejuhlat Britanniassa ja soimaa rajoituksia uhmaavaa juhlaväkeä: "Monet osoittavat täydellistä piittaamattomuutta"
KoronavirusSaksaTartuntatauditUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • ti06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"